Asma davul çalan müzisyenlerin dominant ve nondominant üst ekstremitelerinde bazı fiziksel parametrelerin incelenmesi
The investigation of some physical parameters at dominant and nondominant upper extremities i̇n the hanging drum players
- Tez No: 579482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Rehabilitasyonu Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Asma davul icracılarının üst ekstremite fiziksel özelliklerini değerlendiren bu çalışmaya ortalama 27,30 yıl asma davul çalan deneyimli 30 ve ortalama 6,50 yıl asma davul çalan daha az deneyimli 30 olmak üzere toplam 60 gönüllü asma davul çalan icracı katılmıştır. Deneyimli grubun yaş ortalaması 44,03±9,37 yıl, az deneyimli grubun yaş ortalaması 24,83±3,34 yıldır. Çalışmaya katılan bireylerin el dominansları Oldfield Anketi ile sorgulandı. Olguların kaba kavrama kuvveti Jamar hidrolik el dinamotresi ile, ince kavrama kuvveti Jamar pinçmetre ile, kol kuvveti sırt ve bacak dinamometresi ile, reaksiyon zamanı Nelson el reaksiyon testi ile, üst ekstremite stabilizasyonu Kapalı Kinetik Zincir Stabilizasyon Testi (KKZST) ile ,postürü Newyork Postür Analizi ile ve aktivite performansı Kanada Aktivite Performans Ölçeği ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz için parametrik test varsayımları sağlandığında ortalamaların karşılaştırıldığı bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi, nonparametrik test varsayımları sağlandığında ise Wilcoxon ve Mann- Whitney U testi kullanıldı. Anlamlılık değeri %95 güven aralığında p0,05), sağ elde lateral ve palmar kavrama deneyimli grup lehine istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). Ancak her iki grupta da reaksiyon zamanı nondominant elde daha kısadır. Postür anlamlı bir farka sahip değildi (p>0,05). Her iki grupta omuz seviyeleri arasındaki fark dikkat çekmişti. Deneyimli grupta 24 kişinin (% 80), az deneyimli grupta 19 kişinin (% 63) omuzları asimetrikti. Çalışmamızın sonucuna göre asma davul çalan icracıların nondominant ellerindeki reaksiyon zamanının icradaki çubuk kullanımından dolayı daha kısa olduğu, lateral ve palmar kavrama tokmağın stabilizasyonunu sağladığı için deneyimli grup lehine anlamlı bulundu. Asma davul çalan icracılarda omuz yükseklikleri arasındaki fark postürün bozulmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate physical parameters at upper extremities of the hanging drum players. 60 volunteer musicians participated in the study, and were divided into two groups as 30 musicians (30 male) with the mean age of 44,03 years, the mean of working 27,30 years (study group), and 30 musicians (29 male + 1 female) the mean age of 24,83 years, the mean of working 6,50 years (control group). Oldfield questionnaire for hand preference, Jamar Hydraulic Dynamometer for grip strength, Jamar Hydraulic Pinch meterfor pinch strength, Back and Leg Dynamometer for biceps strength, Nelson Ruler Drop Test for reaction time, test of upper extremity closed kinetic chain stabilization for upper extremity stabilization, New YorkPostureAnalyzefor analyze of posture, and Canadian Occupational Performance Measure for activity performance were used respectively. When the parametric test assumptions were provided for statistical analysis, t test was implemented on independentand dependent groups by comparing the means. Afterwards, Wilcoxon and Mann-Whitney U test was implemented with provided nonparametric test assumptions. The significance value was taken as p0.05), and the right hand lateral and palmar grip were statistically significant in favor of the experienced group (p0.05). The reaction time in both group was shorter at nondominant hand than dominant hand. Posture did not have a significant difference (p>0.05). The difference between shoulder levels in both group was noticeable. There were 24 subjects (80%) in the study group and 19 people (63%) in the control group which shoulder level was asymmetric. According to the results of the study, nondominant hand reaction time was obtained shorter due to the usage of the rod (çubuk) while playing drum. On the other hand, lateral and palmar grip was found to be significant in favor of the experienced group,since it provided stabilization of the hammer (tokmak). The last but not the least, it is found that the difference between shoulder heights causes the posture deteriorationin hanging drum players.