Sağlık çalışanlarında örgütsel adalet algısının örgütsel sinizm tutumlarına etkisi
The effect of health care workers organizational justice perception on their organizational cynicism attitudes
- Tez No: 579481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT NALDÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmada sağlık çalışanlarında örgütsel adalet algısının örgütsel sinizm tutumlarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiştir ve bu doğrultuda 2017 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan 299 kişi üzerinde“Örgütsel Adalet Ölçeği”,“Örgütsel Sinizm Ölçeği”ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. SPSS 22 istatistik programı ile veriler değerlendirilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Bağımsız İki Örneklem t Testi, Mann Whitney U Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi Testi ve Kruskall-Wallis testleri uygulanmıştır. Çalışma sonucunda örgütsel adalet ve cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim durumu, mesleki toplam çalışma yılı, bu kurumda toplam çalışma yılı, kadro ve gelir düzeyi arasında anlamlı bir fark saptanmıştır. Örgütsel sinizm ve cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim durumu, mesleki toplam çalışma, kadro ve gelir düzeyi arasında anlamlı bir fark saptanmazken, örgütsel sinizm ile bu kurumda toplam çalışma yılı arasında anlamlı bir fark saptanmıştır. Sağlık çalışanlarında örgütsel adalet ve örgütsel sinizm düzeyi arasında anlamlı ve olumsuz bir ilişki belirlenirken, sağlık çalışanlarında örgütsel adalet algısının örgütsel sinizm tutumunu negatif yönde etkilediği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect health care workers' organizational justice perception on their organizational cynicism attitudes. In this context,“Organizational Justice Scale”,“Organizational Cynicism Scale”and Personal Information Form were applied to 299 people who were working in Sivas Cumhuriyet University Hospital at 2017. As a result of this study, a significant difference was found betweenorganizational justice and gender, age, marital status, education level, professional total work, total years of work in this institution, income level. There was no significant difference between organizational cynicism and gender, age, marital status, education level, professional total work, staff and income level. There was a significant difference between organizational cynicism and total work years in this institution. and also while determining a meaningful and negative relationship between organizational justice and organizational cynicism level in health workers, it was determined that organizational justice perception had negative effect on organizational cynicism attitude among health workers.