Assessment of dynamic and static balance among office workers
Ofis çalışanlarında dinamik ve statik dengenin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 579495
  2. Yazar: DORUK TURHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE BADILLI DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Denge, düşmeyi önlemek için postür dinamiklerini tanımlayan genel bir terimdir. Bu çalışmanın amacı, ofis çalışanlarının iş verimliliğini arttırmak ve ergonomik ortam geliştirmek amacıyla bazı bilimsel veriler sağlamaktır. Çalışmamıza 60 katılımcı dahil edilmiş ve ofis çalışanı (n=30; yaş ort: 31,33 ± 3,07 yıl; 17 kadın; oturma süresi: 6,40±1,22 saat) ve aktif çalışanlar (n=30; yaş ort: 33,37 ± 6,26 yıl; 10 kadın; oturma süresi: 3,83±0,99 saat) olarak iki gruba ayrılmıştır. Yaşam kalitesini değerlendirmek için Kısa Form 36 (SF-36), statik dengeyi değerlendirmek için Denge Hata Puanlama Sistemi (BESS), dinamik denge için ise Yıldız Denge Testi (SEBT) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Balance is a general term that defines the dynamics of body posture to prevent falls. Simple changes in posture can have a positive effect on individuals who have spent most of their days sitting down. The aim of this study is to provide some scientific data in order to develop work efficiency and ergonomic environment for the office population. Our study involved 60 participants, divided into two groups as office workers (n=30 ; mean age: 31,33±3,07 yrs ; 17 female ; sitting duration: 6,40±1,22 h), and active workers (n=30 ; mean age 33,37±6,26 yrs; 10 female ; sitting duration: 3,83±0,99 h). To assess the quality of life, Short Form 36 (SF-36) questionnaire was used, while Balance Error Scoring system (BESS) was used to assess static balance and Star Excursion Balance Test (SEBT) for dynamic balance.