Denominal verbs in Turkish
Türkçede addan türemiş fiiller
  1. Tez No: 579530
  2. Yazar: MÜGE GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BALKIZ BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkçedeki –lA eki ile addan türemiş fiillerin yapısal özelliklerini ve bu özelliklerin Çatı Öbeği-Fiil Öbeği ayrımı için olası sonuçlarını incelemektir. Bu amaçla, ilk olarak Pylkkänen (2008)'in ileri sürdüğü Çatı Öbeği-Fiil Öbeği birleşim hipotezi çerçevesinde Türkçedeki basit ve türemiş fiiller incelenmiştir. Diller Çatı ve Fiil özelliklerinde birleşen ya da ayrışan bir model sergileyebilirler (Pylkkänen 2008, Harley 2017). Türkçe, basit fiiller göz önünde bulundurulduğunda açık bir şekilde ayrışan bir dil olarak nitelendirilir (Key 2013). Bu çalışmada, –lA eki ile addan türemiş fiillere odaklanarak Türkçede birleşen modelin de mümkün olabileceği gösterilmektedir çünkü –lA eki hem Çatı Öbeği hem de Fiil Öbeğinin özelliklerini bünyesinde barındırır. Sonuç olarak, Türkçe hem basit fiillerde Çatı-Fiil birleşimi bakımından ayrışan, hem de –lA ile türemiş fiillerde birleşen bir model sergilemektedir. Bu farklılığı açıklayabilmek adına, bu çalışmada Ramchand'ın (2008, diğerleri arasında) Nano-Sözdizimsel analizinin Fiil alanının özelliklerini yansıttığı belirtilmektedir. Bu analizdeki sınıflandırmanın, çeşitli türlerde olay yapıları ve üye yapıları sağlayabilen –lA ekinin özelliklerini ortaya çıkarmada yardımcı olduğu gözlemlenmektedir. Son olarak –lAn ve –lAş ekleri incelenmiş ve dereceli başarı fiillerindeki ölçü özellikleri tartışılarak yeni bir analiz sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the structural properties of denominal verbs derived with the suffix –lA in Turkish and their implications for the VoiceP-vP split. For this purpose, we first analyze Turkish derived and underived verbs in terms of the Voice-v bundling hypothesis proposed by Pylkkänen (2008). Languages can exhibit bundling or non-bundling patterns for Voice and v (Pylkkänen 2008, Harley 2017). Turkish clearly qualifies as a non-bundling language when underived verbs are considered (Key 2013). In this study, we focus on denominal verbs derived with –lA, and show that a bundling pattern is also available in Turkish, as –lA encompasses properties associated both with VoiceP and vP. Hence, Turkish exhibits both a split pattern in terms of Voice-v bundling with underived lexical verbs, and a bundling pattern with verbs derived with –lA. In order to account for this variation, we suggest that a Nano-syntactic analysis following Ramchand (2008, among others) represents the properties of the verbal domain. We show that the decomposition helps reveal the characteristics of the –lA suffix which can contribute various event and argument structures. We lastly analyze the suffixes –lAn and –lAş and introduce an explication on scalarity properties of degree achievement verbs.