Gayrimenkul değerleme yöntemlerinde kullanılan parametrelerin analizi üzerine bir alan çalışması
A case study on the analysis of the parameters utilized by the real estate appraisal methods
  1. Tez No: 579536
  2. Yazar: ONUR YİĞİT ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBEN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gayrimenkul değerlemesinde, etkili olan parametreler ile uygun satış fiyat aralığının belirlenmesi önemlidir. Bu çalışmanın amacı; (i) gayrimenkullerin satış fiyatlarında etkili olan parametrelerin belirlenmesi ve (ii) etkili parametreler kullanılarak gayrimenkuller için uygun satış fiyat aralıklarını belirleyen fonksiyonların elde edilmesidir. Bu kapsamda, gayrimenkul sektörünün büyük gelişme gösterdiği ve çok katlı bina yapımının hızla arttığı İzmir'in Bayraklı ilçesindeki 12 mahallede bulunan 10 ve üzeri katlı binalardaki gayrimenkuller incelenmiş ve bu gayrimenkullere ait 26 parametre toplanmıştır. Bu parametrelerden 19 tanesinin istatistiksel analizler aracılığıyla gayrimenkullerin satış fiyatında etkili olup olmadığı incelenmiştir. 11 parametrenin etkili olduğu tespit edilmiş ve bu parametreler gayrimenkullerin satış fiyat aralıklarını belirleyen fonksiyonların oluşturulmasında kullanılmıştır. Sonuçlar, gayrimenkulün rezidansta olması, alan, yaş, eşya durumu, merkezi ısıtma sistemi, park, havuz ve spor salonunu gibi parametrelerin, gayrimenkulün fiyatı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, bu parametreler kullanılarak elde edilen fonksiyonlar gayrimenkul satış fiyatlarının %82,1'ini doğru aralığa yerleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In real estate appraisal, it is important to determine the effective parameters and appropriate sale price range. This study aims at (i) determining the parameters that are effective on the sales prices and (ii) obtaining the functions that determine the appropriate sales price ranges for the real estates by using the effective parameters. In this context, the real estates that are 10 and over storey buildings in 12 neighborhoods in Bayraklı district of Izmir, where the real estate sector showed great development and the construction of multi-storey buildings increased rapidly, were analyzed and 26 parameters were collected. Nineteen of these parameters were investigated by using statistical analysis. Eleven parameters were found to be effective and were used to develop the functions that determine the sales price ranges of real estates. The results show that parameters such as being located in the residence, area, age, furniture status, central heating system, park, pool and gym are statistically significantly on the price of the real estate. In addition, the functions obtained via these parameters classified 82.1% of real estate sales prices in the correct sales price range.