Beş faktör kişilik özellikleri ve karanlık üçlü kişilik özelliklerinin eş uyumu ile olan ilişkileri: Evli çiftlerde kesitsel bir çalışma
The relationship between five factor traits, the dark triad and dyadic adjustment: A cross-sectional study on married couples
  1. Tez No: 579594
  2. Yazar: YAPRAK YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE HAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu araştırmada Beş Faktör kişilik özellikleri (uyumluluk, deneyime açıklık, sorumluluk, nörotizm ve dışadönüklük) ve Karanlık Üçlü kişilik özellikleri (Makyavelizm, narsisizm ve psikopati) ile evli çiftlerde eş uyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma örneklemini Adana ve İstanbul'dan seçilmiş 226 çift oluşturmaktadır. Araştırmanın katılımcıları Gönüllü Olur Formu, Sosyodemografik Bilgi Formu, Karanlık Üçlü Ölçeği, Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi (SDKT) ve Çift Uyum Ölçeği'ni doldurmuşlardır. Bulgular: Araştırmanın bulguları Makyavelizm, narsisizm, psikopati ve nörotizmin eş uyumunu olumsuz, sorumluluk ve uyumluluğun ise olumlu yönde yordadığını göstermektedir. Bunun yanında cinsiyetlere göre incelendiğinde kadınların Makyavelizm, narsisizm, uyumluluk, sorumluluk ve nörotizm puanlarının erkeklerin eş uyumunu yordadığı, erkeklerin psikopati, narsisizm, nörotizm ve uyumluluk puanların kadınların eş uyumunu yordadığı gözlenmiştir. Çiftlerin puan farkları ile ölçülen eş benzerliği ile çiftlerin eş uyumunun ilişkili olduğu gözlenmiştir. Sonuç: Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Beş Faktör kişilik özellikleri ve Karanlık Üçlü kişilik özellikleri eş uyumunu etkilemektedir. Bunun yanında sosyodemografik özelliklere göre de bireylerin kişilik özellikleri ve eş uyumları farklılıklar göstermiştir. Elde edilen sonuçlar ve sınırlılıklar literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship of Five Factor Personality Traits (agreeableness, openness to experience, conscientiousness, neuroticisim and extraversion) and the Dark Triad (Machiavellianism, narcissism and psychopathy) with dyadic adjustment in married couples. Method: The current research comprised of 226 married couples selected from Adana and Istanbul. The participants of the research completed the informed consent form, sociodemographic data and information form, Dark Triad Dirt Dozen Scale, Adjective-Based Personality Test, and Marital Adjustment Scale. Results: The results indicated that Dark Triad predict dyadic adjustment negatively while agreeableness and conscientiousness positively predict dyadic adjustment. It is observed that women's Machiavellianism, narcissism, agreeableness, conscientiousness, and neuroticisim predicted mens' dyadic adjustment and mens' psychopathy, narcissism, neuroticism, and agreeableness women's dyadic adjustment. Results also showed similar personality traits, calculated by the difference between spousal results is correlated with dyadic adjustment of couples. Conclusion: Findings indicate that Big Five personality traits and Dark Triad personality traits have a significant relationship with dyadic adjustment. Furthermore, participants with different sociodemographic characteristics showed significant differences in personality traits and dyadic adjustment. The results and limitations of the study are discussed regarding past research.