Orman sertifikasyonunun odun hammaddesi üretim faaliyetlerine etkilerinin incelenmesi (Bolu Orman İşletme Müdürlüğü örneği)
The investigation of the effects of forest certification on wood raw material harvesting activities (Case study of Bolu State Forest Enterprise)
- Tez No: 579595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dünyamızın birbirine bağlı çarklardan oluşan dev bir ekosistem oluşu doğal kaynakların kullanımında belirli standartların oluşmasını zorunlu hale getirmiştir. Doğal kaynakları kullanırken aynı zamanda doğaya en az zarar vermek gelişmiş ülkeler için temel amaçtır. Bu durum ülkelerarası çevre koruma programları ve odun üretimine ilişkin belirli sertifika programlarının doğmasına neden olmuştur. Son 10 yılda dünyada nesli tehlike altına giren bitkiler ve diğer canlıların sürdürülebilir hayatlarının korunması bu tür koruma programları sayesinde taahhüt altına alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, orman yönetim sertifikasının odun hammaddesi üretimine etkilerinin teknik ile çevresel açılardan araştırmak ve sertifikasyon öncesi ve sonrası üretim işlerini incelemektir. Çalışma alanı olarak seçilen Bolu Orman İşletme Müdürlüğü'nde orman kaynaklarının en iyi şekilde işletilmesini, değerlendirilmesini, korunmasını ve sürdürülebilir bir şekilde çok yönlü faydalanılması Ölçütlerinden hareketle; Orman Yönetim Sertifikası (OYS) alınmasına yönelik çalışmalar 2013 yılında başlatılmıştır. Bölge Müdürlüğü nezdinde 2014 yılının ortalarında Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Bolu Orman İşletme Müdürlüğü OYS almaya hak kazanmıştır. Çalışmadaki anket sonuçlarına göre; üretim işçilerine verilen, ilkyardım, temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri sonuçlarının olumlu olduğu işçiler tarafından karşılık bularak önemsendiği ortaya çıkmıştır. Üretim işçilerine sağlanan kişisel koruyucu donanımlar ormanda kesim ve diğer üretimler esnasında yaşanan iş kazalarında yaralanma şiddetlerini azalttığı belirlenmiştir. Sertifikasyon öncesi ormanda yapılan çalışmalardan belirli bir grup haberdar olurken, sertifikasyon sonrası yapılan çalışmalar, korunan alanlar, yüksek değerlikli orman haritaları, ormancılık faaliyetlerinin tümü bütün dünyayla ulusal kanallardan paylaşılmaktadır. Yapılması planlanan çalışmalarda paydaşların fikri sorulmakta ve orman köylüsüne saygı artmaktadır. Ayrıca sadece doğanın korunması değil, üretimde çalışanlarında bilgilendirilmesi için eğitimlerinin yapıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that our world is a very big ecosystem of interconnected gearwheels has made it necessary to establish certain standards in the use of natural resources. While using natural resources, at the same time, the least harm to nature is the main objective for developed countries. This has led to the emergence of international environmental protection programs and specific certification programs for wood production. In the last decade, the protection of the sustainable lives of endangered plants and other living organisms in the world has been committed through such protection programs. The aim of this study is to investigate the effects of forest management certificate (FMC) on wood raw material harvesting activities before and after certification. In 2013, Bolu Forest Management Directorate, which was selected as the study area, was started to obtain a Forest Management Certificate. In the middle of 2014, Bolu Forest Management Directorate affiliated to the Regional Directorate before the Regional Directorate was entitled to receive FMC. According to the survey results; first aid, basic occupational health and safety training given to workers. Personal protective equipment provided to workers was found to reduce the severity of injuries in occupational accidents during forest cutting and other productions. While a certain group is informed about the activities carried out in the forest before certification, the studies carried out after certification, protected areas, high-value forest maps and forestry activities are all shared with the world through national channels. In the planned activities, stakeholders' opinions are asked and respect for forest villagers is increased. In addition, it was determined that not only the protection of the nature, but also the trainings was provided to inform the employees in harvesting.