A.Ü. Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinin drenajında kullanılacak uygun kum-çakıl filtre karışımının belirlenmesi
Determination of appropriate sand-gravel filter mixture of subsurface drainage system at the research and experiment station of the faculty of agriculture, the University of Ankara
- Tez No: 5796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ERÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
m ÖZET Yüksek Lisans Tezi A.O. ZİRAAT FAKÜLTESİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA ÇİFTLİ?İNİN DRENAJINDA KULLANILACAK UYGUN KUM-ÇAKIL FİLTRE KARIŞIMININ BELİRLENMESİ Aşktın OCAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kültürteknik Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Zeki ERÖZEL 1988, Sayfa : 48 Jüri : Doç. Dr. Z. Erözel Prof. Dr. O. Tekinel Prof. Dr. C. Okman Bu araştırmada, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinin kapalı drenaj sistemlerinde kullanılacak olan en uygun kum-çakıl filtre karışımı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla; çiftliğin sulama alanlarından alınan toprak örnekleri ve Ankara çevresindeki kum-çakıl ocaklarından alınan kum-çakıl filtre karışımlarının fiziksel ve mekanik analizleri yapılarak granülometri eğrileri çizilmiş, bu eğriler gözönüne alınarak laboratuvarda farklı kum-çakıl karışımlarına göre model denemesi olarak kurulmuştur. Denemede, akış miktarları ve akış sonunda ölçülen sediment miktarları belirlenerek sonuçlar istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde kurulacak kapalı drenaj sistemlerinde kullanılacak en uygun kum-çakıl filtre materyalinin % 10 çakıl + % 45 kaba kum + % 45 ince kum içeren karışım olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Kapalı drenaj sistemleri, kum-çakıl filtre materyali, sediment miktarı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF APPROPRIATE SAND-GRAVEL FILTER MIXTURE OF SUBSURFACE DRAINAGE SYSTEM AT THE RESEARCH AND EXPERIMENT STATION OF THE FACULTY OF AGRICULTURE, THE UNIVERSITY OF ANKARA Aşkım OCAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Zeki ERÖZEL 1988, Page : 48 Jury : Assoc. Prof. Dr. Z. Erözel Prof. Dr. O. Tekinel Prof. Dr. C. Okman In this study, the proper mixture of sand-gravel filter material was tried to be obtained for subsurface drainage system at the Research and Experiment Station of the Faculty of Agriculture, the University of Ankara. For this purpose, soil samples has been taken in irrigated lands and mechanical properties of the filter materials taken from the site has been analyzed. Distribution curves have been drawn for different filter mixtures according to the data obtained by mechanical analysis. Trial models of different sand-gravel mixtures have been prepared in laboratory respect to the granuler structures already determined. Moreover, discharge rates and sediment charges were measured and the results has been analyzed by statistical methods. According to the results, the most favourable mixture of the envelope material for the drainage area has been assessed as 10 % gravel + 45 % coarse sand + 45 % fine sand. KEY WORDS : Subsurface drainage systems, sand-gravel envelope material, sediment charge.