Akut hepatit B tanısı alan hastaların serolojik ve moleküler bulgularının irdelenmesi
  1. Tez No: 579668
  2. Yazar: ABDULLAH YAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN YENİŞEHİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
HBV enfeksiyonu tüm Dünyada görülen en yaygın enfeksiyonlardan biri olduğu gibi ülkemizde de önemli bir halk sağlığı sorunudur. Yüzyıllar boyunca insanoğlu yasamak için birçok virüs ve bakteriyle savaştı. Bu kimi zaman sıtma, kimi zaman tüberküloz, kimi zaman da AIDS oldu. Ama bilim ve teknoloji ne kadar geliştiyse de bakteri ve virüsler maske değiştirerek bu gelişime cevap verdiler. İşte insanoğlunu tehdit eden hepatit gerçeği de böyle oluştu. Çağın vebası olan ve tüm dünya doktorlarının tedavi edebilmek için adeta geceli gündüzlü çalıştığı viral hepatitler özellikle gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin içinde bulunduğu en büyük sağlık problemidir. Bu çalışmanın amacı, anti HBcIgM testinin rutin tarama yöntemleri arasında kullanılmasının transfüzyon kaynaklı Hepatit B bulaşma riski açısından önemi olup olmadığının değerlendirilmesidir. Bu amaçla; 2005-2015 yılları arasında mikrobiyoloji laboratuvarında Anti HBcIgM pozitifliği saptanan hastaların başvurdukları dönemde Hepatit B için serolojik markırları ve HBV DNA test sonuçları dosyalarından retrospektif olarak değerlendirmiştir. Bu çalışma 2005-2015 yılları arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi polikliniğine başvuran 15 000 hastada retrospektif olarak araştırılmıştır. Hastaların HBsAg, Anti-HBcIgm, Anti-HBcIgg, AntiHbs, AntiHbe, HbeAg, HbvDNA, AST, ALT değerleri dosya kayıtlarından alınmıştır. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada 48 hastada Anti-HBcIgm pozitif olarak tesbit edilmiştir ve bu hastaların 9'unda HBsAg negatif olarak tesbit edilmiştir. Hastaneye başvuran normal poliklinik hastaları ve kan vermek için kan merkezlerine başvuran kan dönörleri için bakılan eliza markırlarının yanı sıra anti HBcIgM testininde rutin olarak istenmesi pencere döneminde HBV enfeksiyonunun tesbit edilmesi açısından önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
HBV infection is one of the most common infections in the world and is an important public health problem in our country. For centuries, mankind fought many viruses and bacteria to survive. This was sometimes malaria, sometimes tuberculosis, and sometimes AIDS. But as science and technology developed, bacteria and viruses responded to this development by changing masks. This is how the reality of hepatitis threatens human beings. Viral hepatitis, which is the plague of the age and where doctors all over the world work day and night to treat, is the biggest health problem especially in developing and underdeveloped countries. The aim of this study was to evaluate whether the use of anti-HBcIgM test among routine screening methods is important for transfusion-induced hepatitis B transmission risk. For this purpose; The patients who were found to be anti HBcIgM positive in the microbiology laboratory between 2005 and 2015 were evaluated retrospectively from the files of serological markers and HBV DNA test results for Hepatitis B at the time of admission. This study was retrospectively investigated in 15 000 patients who applied to the outpatient clinic of Gaziosmanpasa University Research and Application Hospital between 2005 and 2015. HBsAg, Anti-HBcIgm, Anti-HBcIgg, AntiHbs, AntiHbe, HbeAg, HbvDNA, AST, ALT values of the patients were taken from the file records. In this retrospective study, anti-HBcIgm was positive in 48 patients and HBsAg was negative in 9 of these patients. Routine request for the anti-HBcIgM test as well as the ELIZA markers for blood donors who are admitted to the hospital and blood donors who apply to blood centers for blood donation will be important for detecting HBV infection in the window period.