Çeşitli klinik örneklerden izole edilen Pseudomonas spp. suşlarında antibiyotik direnç, ESBL ve biyofilm özelliklerinin araştırılması
Investigation of antibiotic resistance, ESBL, biofilm properties of Pseudomonas spp. strains isolated from various clinical specimens
- Tez No: 579692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ONUR ALADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Laboratuvar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Pseudomonas spp. aerobik, gram negatif, Pseudomonaceae ailesinin üyesi bir cins olup hastane enfeksiyonları arasında önemli bir yer tutmaktadır ve yoğun bakım ünitelerinde çözülmesi gereken bir sorun haline gelmiştir. Çalışmamızda çeşitli klinik örneklerden izole edilen toplam 54 adet Pseudomonas spp. suşunda genişlemiş spektrumlu beta laktamaz (GSBL), biyofilm ve direnç özellikleri araştırıldı. Bu suşların % 24'ü anestezi ve reanimasyon ünitesinde, % 22'si yenidoğan yoğun bakım ünitesinde, % 15'i çocuk yoğun bakım ünitesinde, % 13'ü iç hastalıkları servisinde, % 9'u acil tıp servisinde, % 6'sı ortopedi servisinde, % 4'ü nöroloji yoğun bakım ünitesinde, % 4'ü iç hastalıkları yoğun bakım ünitesinde, % 4'ü genel cerrahi yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan hastalardan izole edildi. Pseudomonas spp. suşlarının antibiyotiklere karşı dirençleri disk difüzyon yöntemi ile test edildi. Aztreonama karşı %94,4, piperasiline %59,3, meropeneme %27,8, levofloksasine %18,5, gentamisin ve imipeneme %16,7, sefepim ve piperasilin tazobaktama % 14,8, netilmisin ve siprofloksasine %13,0, amikasine %11,1 ve seftazidime %7,4 dirençlilik tespit edildi. Pseudomonas spp. suşlarında ESBL üretiminin fenotipik olarak değerlendirilmesi çift disk sinerji testi ile yapıldı. Bu test ile suşların tümü ESBL negatif olarak tanımlandı. Suşların biyofilm oluşturma yeteneği kongo kırmızı agar fenotipik tespit yöntemi ile değerlendirildi ve suşların %18,5'inde biyofilm üretimi pozitif olarak tanımlandı. Elde edilen sonuçlar antibiyotik kullanımına yönelik politikalar geliştirilmesinin önemini, invaziv işlemlerde biyofilm oluşmasını engelleyecek önlemlerin alınmasını ve biyofilm oluşumunun moleküler yöntemlerle araştırılmasının önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas spp is aerobic gram negative a bacterium, which is a member of the Pseudomonaceae family, an important cause of hospital infections and has become a problem to be solved in intensive care units. In our study, a total of 54 Pseudomonas spp. extended - spectrum beta – lactamase (ESBL), biofilm and resistance properties were investigated. These samples were isolated from 24% anesthesia and reanimation unit, 22% from newborn instensive care unit, 15% from child intensive care unit, 13% from internal medicine, 9% from emergency medicine, 6% from orthopedics medicine, 4% from neurology intensive care unit, 4% internal medicine instensive care unit, 4% general surgery instensive care unit. Pseudomonas spp. strains were tested for antibiotic resistance by disk diffusion method. Resistance to aztreonam was determined as 94.4%, piperacillin 59.3%, meropenem 27.8%, levofloxacin 18.5%, gentamicin and imipenem 16.7%, cefepime and piperacillin tazobactam 14.8%, netilmicin and ciprofloxacin 13.0%, amikacin and ceftazidime 7.4%. Phenotypic evaluation of ESBL production pseudomonas spp. strains was done by double disc synergy test. All strains were identified as ESBL negative by this test The ability of the strains to form biofilm was evaluated by the congo red agar phenotypic detection method and 18.5% of the strains were positive for biofilm production. It was concluded that policies should be developed to be careful in the use of antibiotics which are common in our country, taking measures to prevent biofilm formation in invasive procedures and investigating biofilm formation by molecular methods.