Finansal piyasalarda sürü psikolojisinin ampirik bir analizi; BBİST-30 örneği
An empirical analysis of herd behavior in financial markets; BIST-30 example
  1. Tez No: 579712
  2. Yazar: TURAN İSLAMCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ALSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, BIST 30 endeksinde sürü etkisinin varlığını araştırmak ve bu etkinin var olması durumunda yatırımcılar üzerinde ne ölçüde etkili olduğunu ortaya çıkarmaktır. Çalışma, 02.01.1997 ile 31.08.2018 dönemini kapsamaktadır. Çalışmada BIST-30 endeksi günlük ve aylık kapanış fiyatları kullanılmıştır. Çalışma geniş bir veri dönemini kapamaktadır. Bununla birlikte çalışmanın literatürdeki mevcut diğer çalışmalardan farkı sürü etkisinin BIST-30 endeksi üzerinde test edilmesidir. Çalışmada, Christie ve Huang (1995) ve Chang, Cheng ve Khorana'nın (2000) geliştirmiş olduğu yatay kesit standart sapma yöntemi kullanılmış, elde edilen veriler Regresyon analizi yöntemi ve Excel programı yardımıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda Christie ve Huang (1995) yatay kesit standart sapma yöntemine göre elde edilen hem günlük hem de aylık verilerde sürü etkisinin varlığına dair kanıtlara ulaşılamamıştır. Çalışmada kapsamında kullanılan ikinci bir yöntem olan Chang, Cheng ve Khorana'nın (2000) yöntemine göre ise elde edilen günlük verilerde sürü davranışının varlığına işaret eden bulgulara ulaşılmış ancak aylık verilerde sürü etkisine dair kanıtlara ulaşılamamıştır. Christie ve Huang (1995), Chang, Cheng ve Khorana (2000), Excel ve Regresyon analizi sonuçları ile benzer sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the existence of herd effect in BIST 30 index and to determine to what extent it has an effect on investors if this effect exists. The study covers the period between 02.01.1997 and 31.08.2018. Daily and monthly closing prices of BIST-30 index were used in the study. The study covers a large data period. However, the difference of the study from other studies in the literature is that the herd effect is tested on the BIST-30 index. In this study, horizontal cross section standard deviation method developed by Christie and Huang (1995) and Chang, Cheng and Khorana (2000) was used. At the end of the study, Christie and Huang (1995) could not find evidence for the presence of herd effect in both daily and monthly data obtained according to the horizontal cross-sectional standard deviation method. According to the second method used in the study, Chang, Cheng and Khorana (2000), the data indicating the presence of herd behavior were found in the daily data, but no evidence of herd effect was found in the monthly data. Christie and Huang (1995), Chang, Cheng and Khorana (2000), similar results were obtained with the results of Excel and Regression analysis.