Кыргыз Республикасында кошумча нарк салыкты топтоо механизмин өнүктүрүү жолдору
Kırgızistan cumhuriyetinde KDV'in toplama mehanizmin geliştirme yolları
- Tez No: 579728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAYHAN KURMANBEKOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bütçe açığını azaltmada, vergi gelirlerin sağlamada KDV en önemli rolü oynar diyebiliriz. Çünkü vergi gelirlerinin %40'tan az olmayan payını alan dolaylı vergi KDV'dir. KDV'nin devlet bütçesindeki yerini araştırma, yeni Vergi Kanununun kabul edilmesine neden olmuştur. Bu kanunun uzmanlar tarafından tartışılması ve soruların ortaya çıkması benim bu konuda bilgimin daha yükseltilmesi gerektiği ortaya çıktı. Kırgızistan Cumhuriyeti'nin egemenliğini kazandığı yıllarda vergi gelirlerinin içerisinden en önemli olan KDV'nin devlet bütçesinde yerinin araştırılması ve KDV'in toplama mehanizmin geliştirme yollarına dikkat edilmesi en önemli amaç olarak sayılır. Devlet kendi fonksiyonlarını tam yerine getirmede lazım olan mali kaynakları ve bunun içerisinden daha çok paya sahip KDV diğer vergi gelirlerine göre daha yüksek rolü oynar. Devlet bütçesini hazırlamada KDV'nin yeri daha önemli olduğu için onu toplama mehanizmi fazlasıyla önemli olur.
Özet (Çeviri)
Value Added Tax (VAT) has important role in reduction of budget deficit and in forming tax revenue for government budget. VAT is important indirect tax that provides at least 40 % of total tax revenue. Attempts to analyze the role of VAT in government budget brought about adoption of the new Tax Code. Discussions and various issues on the considerable changes concerning the VAT in the new Tax Code increased my interest to research this topic. For Kyrgyzstan investigation of the role of VAT in government budget and improvement of VAT collection mechanisms are considered as one of the primary objectives. VAT has higher share in government revenues and, therefore, plays more important role compared to other taxes in provision government with revenues for implementation its fucntions.