Peyzaj işletmelerinde örgütleme işlevi ve örgüt yapıları
Organizing function and organizational structures in landscape enterprises
  1. Tez No: 579859
  2. Yazar: NUR AYTUL TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL YURDAKUL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ormancılık Politikası ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
“Peyzaj İşletmelerinde Örgütleme İşlevi ve Örgüt Yapıları”başlıklı çalışmanın amacı peyzaj sektöründe etkinlik gösteren özel sektör kuruluşlarının örgütleme sürecini ve örgüt yapılarını incelemek, aralarındaki farklılıkları irdelemek ve bu alandaki belli başlı sorunları ortaya koymaktır. Bu kapsamda peyzaj sektöründe farklı alanlarda etkinlik gösteren firmaların örgüt yapılarında bulunan birimler ve örgütün hangi şekilde bölümlere ayrıldığı konularında bilgiye ulaşmak hedeflenmiştir. Ayrıca kuruluşların, örgütleme evreleri, örgütlemenin ilkeleri ve etkileri, örgütsel ilişkiler ile yetki ve sorumluluk kapsamındaki konularda değerlendirmelerde bulunarak araştırma konusu çerçevesinde peyzaj sektörüne özgü sorunları belirlemek, çözüm önerileri geliştirmek amaçlanmıştır. Belirtilen amaçlara ulaşmak için çalışmada İstanbul ili örnek alan olarak seçilmiş, ilde faaliyet gösteren ve peyzaj alanında çalışan firmalara anket uygulanarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler ANOVA ve korelasyon analizi yöntemlerinden yararlanılarak değerlendirilmiştir. Böylelikle katılımcı firmaların yaklaşımları arasındaki farlılıklar ve ilişkiler analiz edilmiştir. Örnekleme dahil olan örgütlerin faaliyet alanları, amaçları, hizmet verdiği müşteri grupları, çalışanlarına ilişkin genel özellikleri ile birlikte örgüt birimleri hakkında genel durum ortaya konulmuş, kuruluşların taşeron firma ile çalışma, raporlama sistemi, danışmanlık ve denetim gibi konulardaki uygulamaları hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca, araştırma örneklemini oluşturan kuruluşlar kapsamında örgütlemenin evreleri, ilkeleri, etkileri, örgütsel ilişkiler ile yetki ve sorumluluk konularında bulgulara ulaşılmıştır. Genel olarak çalışmaya konu olan kuruluşların; üretim işlevinin arka planda kaldığı, piyasada sürekli kalabilme ve kar amacı öncelikleri taşıdıkları, özellikle mimar ve mühendis istihdamının sınırlı olduğu, proje tipi örgütlemenin ağırlık kazandığı, denetim ve raporlama sisteminin sektörün gereklerine uygun olarak kullanılamadığı yönünde sonuçlar ortaya çıkmıştır. Müşteri grupları ve örgütsel amaçların örgüt yapılarının farklılaşmasında belirleyici değişkenler olduğu, emir-kumanda zinciri ve denetim alanı ilkelerine ilişkin eksiklikler bulunduğu yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Bunun dışında öne çıkan diğer belli başlı bulgular; örgütlemenin özellikle eşgüdüm ve iletişime olumlu katkısının olduğu ancak çatışma yönetimine etkisinin sınırlı düzeyde olduğu, örgütlerde iletişim ve bilgilendirme süreçlerinde sorunlar yaşandığı, biçimsel olmayan iletişimin desteklendiği ancak yetki devri ve katılımcılık konusunda eksikliklerin bulunduğu kapsamındadır. Söz konusu bulgular ayrıntılı olarak,“Peyzaj İşletmelerinde Örgütleme İşlevi ve Örgüt Yapılarına İlişkin Sonuç ve Değerlendirmeler”,“Örgütlemenin Evrelerine İlişkin Sonuç ve Değerlendirmeler”,“Örgütlemenin İlkelerine İlişkin Sonuç ve Değerlendirmeler”,“Örgütlemenin Etkilerine İlişkin Sonuç ve Değerlendirmeler”,“Örgütsel İlişkilere İlişkin Sonuç ve Değerlendirmeler”ve“Yetki ve Sorumluluğa İlişkin Sonuç ve Değerlendirmeler”başlıkları altında ele alınmıştır. Tartışma ve Sonuç bölümünde ise öne çıkan sonuç, sorun ve temel çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study titled“Organization Function and Organization Structures in Landscape Businesses”is to investigate the organization processes and structures of the private sector corporations operating in the landscape sector in order to examine the differences between the theoretical and actual challenges in the field. The scope of the study seeks to reach information regarding units within varying divisions in companies operating in the landscaping sector, the study delves further into determining the sector's specific issues within the framework of the research subject in order to come up with suggestive solutions through evaluations of corporate principles, structures, authorities and responsibilities. Istanbul province was selected as the sample area for achieving the specified objectives. Data was collected from questionnaires submitted to landscaping businesses operating in the province. Data obtained was evaluated by utilizing from ANOVA and methods of correlation analysis which in turn highlighted the differences and similarities in approaches adopted by different participating subjects. The spectrum of the study on the sampled corporations included organizational objectives, service grouping, human resources, general practices, subcontractors, reporting systems, consultancy and audit, in addition to the inclusion of organizational stages and relations, principles, effects, authority and responsibility. The findings of the study concluded that the“Production Functionality”of targeted corporations was treated as an indirect target as the priorities were mostly market presence and profit growth. Worth mentioning that when it comes to resourcing, architecture and engineering employment proved to be bounded and limited while Project-type organization proved to gain attention, furthermore, auditing and reporting systems could not be properly utilized by the sector. Customer groups and Organizational Objectives were the determining variables in differentiating between organizational structures, the study also highlighted deficiencies regarding chain organization and auditing. The major outstanding findings are that the organization has a positive aspect particularly in coordination and communication, however, its contribution into Conflict Management remains limited. Some issues were also spotted in internal communication and information processing, informal communication is active and widespread in addition to deficiencies in authority delegation and participation. The aforesaid findings were discussed under the following titled headings,“Result and Evaluations of Organizational Functions and Structures in Landscape Businesses”,“Result and Evaluations of Organizational Stages”,“Result and Evaluations of Organization Principles”,“Result and Evaluations of Organizational Effects”,“Result and Evaluations of Organizational Relations”and“Result and Evaluations of Authorities and Responsibilities”. In the study's Discussion and Conclusion, the optimum anticipated results, surfacing problems and suggested solutions were discussed thoroughly.