Temel eğitim öğretmenlerinin öğrenen okulu algılaması
Elementary school teachers perceptions of learni̇ng school
  1. Tez No: 579860
  2. Yazar: SERKAN KIRIKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN TABANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Varlık sebebi öğrenme ve öğretme olan okulların etkililiği ve gelişimi açısından öğrenen organizasyon misyonu taşımaları beklenmektedir. Okuldaki öğrenme ortamının organize şekilde yürütülüp yürütülmediği, öğrenmenin paylaşılan bir vizyon etrafında takımlar halinde ve sistemli şekilde yapılıp yapılmadığını ele alan öğrenen okul olgusunun okullarda öğretmenlerce ne kadar benimsendiğinin incelenmesi önem arz etmektedir. Araştırmanın amacı temel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin öğrenen okulu nasıl algılandığının tespit edilmesidir. Araştırmada, tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, İstanbul ili Çekmeköy İlçesinde bulunan 324 ilkokul ve ortaokul öğretmeninden oluşmaktadır. Örneklemi oluşturan öğretmenlerin %43,5'i (141) sınıf öğretmeni, %56,5'i (183) branş öğretmenidir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin, öğrenen okulun kişisel hakimiyet alt boyutu algılarının çok yüksek, zihni modeller alt boyutu algılarının çok yüksek, paylaşılan vizyon alt boyutu algıların yüksek, takım halinde öğrenme alt boyutu algılarının yüksek ve sistem düşüncesi alt boyutu algılarının çok yüksek olduğu tespit edilmiştir. ayrıca araştırmada öğretmenlerin kıdeminin kişisel hakimiyet alt boyutunda farklılaşmaya neden olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada öğretmenlerin cinsiyet, branş, görev, mezuniyet, okul türü, okuldaki öğretmen sayısı ve okuldaki çalışma sürelerinin öğrenen okul algılarında farklılaşma oluşturmadığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Schools whose existence is learning and teaching are expected to carry learning organizational mission in terms of effectiveness and development. It is important to examine whether the learning environment at school is managed in an organized way, learning is systematically done in teams around a shared vision, and how much the learning school phenomenon is adopted by teachers in schools. The purpose of the study is to determine how teachers working in elementary educational institutions perceive the learning school. In the study, the screening model was used. The sample of the study consists of 324 primary and secondary school teachers located in Çekmeköy district of Istanbul province. 43.5% (141) of the teachers who make up the sample are classroom teachers and 56.5% (183) are branch teachers. As a result of the research, it was found that teachers' perceptions of the Learning School's personal mastery sub-dimension were very high, mind models sub-dimension were very high, shared vision sub-dimension were high, team learning sub-dimension were high, and systems thinking were very high. In addition, it was found that the teachers ' seniority was a differentiating factor in personal dominance sub-dimension. In the study, it was determined that the teachers ' gender, branch, duty, graduation, school type, number of teachers in the school and duration of work in the school did not differentiate the learning school perceptions.