Kolorektal cerrahi geçiren, diyabeti olan ve diyabeti olmayan hastaların, erken dönem postoperatif komplikasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of early postoperative complicationsbetween diabetic or nondiabetic patients undergoing colorectal surgery
- Tez No: 579866
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN SATMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tüm cerrahi prosedürlerde olduğu gibi kolorektal cerrahi de strese fizyolojik bir cevap olan“stres hiperglisemisine”neden olabilir. Stres hiperglisemisi postoperatif komplikasyonlar için bir risk faktörüdür. Bu çalışma ile kolorektal cerrahi geçiren, diyabeti olan ve diyabeti olmayan hastalarda erken dönem postoperatif komplikasyon gelişme sıklığı arasında fark olup olmadığının ve hipergliseminin postoperatif erken dönem komplikasyonlarla ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. VKV Amerikan Hastanesi ve Koç Üniversitesi Hastanesi'ndeki hasta kayıt programları kullanılarak verilerine ulaşılabilen 296 diyabetli (DM'li) ve diyabeti olmayan kolorektal cerrahi hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Erken dönem komplikasyonlardan postoperatif 30. güne kadar gelişen anastomoz kaçağı, ileus, cerrahi alan enfeksiyonu, kanama, iskemi, pnömoni vb. komplikasyonlar değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmamızda perioperatif süreçte hiperglisemi (bilinen DM var ise >180 mg/dl, yeni tanı konmuş veya DM yok ise ≥126 mg/dl ) yaşama yüzdesi %48,6, stres hiperglisemisi ise %7,4 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Colorectal surgery, like all surgical procedures, can cause 'stress hyperglycemia' which is a physiological response to stress. Stress hyperglycemia is a risk factor for postoperative complications. The aim of this study was to determine whether there is a difference between the incidence of early postoperative complications in patients with and without diabetes who undergoing colorectal surgery and investigate the relationship between hyperglycemia and early postoperative complications. The study included 296 diabetic and non-diabetic colorectal surgery patients whose data could be accessed using patient registration programs at VKV American Hospital and Koç University Hospital. Complications such as anastomotic leakage, ileus, surgical site infection, ischemia, pneumonia etc. which were developed from the early period until postoperative 30th day were evaluated. In perioperative period, hyperglycemia (hyperglycemia was defined as glucose levels >180 mg/dL for diabetic patients, ≥126 mg/dL for non-diabetic or newly diagnosed) and stress hyperglycemia was found to be 48,6%, 7,4% respectively.