Özel okullarda ve devlet okullarında kadın yöneticilere karşı tutumlar
Approaches to women managers working at private and state schools
  1. Tez No: 579868
  2. Yazar: SEDA CİĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sanayileşmeden sonra kadınların iş gücüne katılım oranları oldukça yükselmiş, kadınlar iş hayatında erkekler kadar aktif rol almaya başlamış ve hatta üst düzey yönetimde de yerlerini almaya başlamışlardır. Bunca gelişmeye rağmen hala yönetim kademesinde önlenemeyen bir erkek egemenliği bulunmaktadır. Bu hâkimiyet eğitim sektöründe de devam etmektedir. Eğitim alanında kadın yönetici sayısı azdır. Bu konu ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmış ve kadınlara karşı tutumların, kadınların yönetici olmasındaki engellerden biri olduğu ortaya çıkmıştır. Bu araştırma özel ve devlet okullarında görev alan yönetici ve öğretmenlerin, kadın yöneticilere karşı tutumunun çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evren ve örneklemini İstanbul ili, Beykoz ilçesindeki özel ve devlet okullarında görev yapan 100 öğretmen ve yönetici oluşturmaktadır. Araştırma, tarama yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgiler Formu ve“Kadın Yöneticilere Karşı Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler bilgisayar ortamında ve SPSS istatistik programı kullanılarak çözümlenmiştir. Katılımcıların özelliklerinin göstermek için frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde ise t testi ve Anova testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; cinsiyet, yaş, öğrenim durumu ve okul türüne göre gruplar arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Fakat kıdeme göre gruplar arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
After industrilisation, women's role in business has risen dramatically and gradually and women have started to have an active role as much as men. In spite of all these developments, there is still the dominance of men in managing positions. This dominance is also observed in education sector. The number of women principal is still so low in education. There have been many researches about this issue and it is found out that the main reason of this low number of women in education managing is resulted from the approaches towards women. This research has been held aiming to find out the manners of the teachers and other principals towards the female managers. A hundred of teachers and managers working either in state or private schools around Beykoz district have been included into this research. This research has been done by descriptive survey method. As of data collection way, personal Information form and Attitudes Towards Women As Managers Scale have been used. Statistical Package for the Social Sciences software programme was used to analyze the data. For descriptive statistics, frequency, percent, average and Standard deviation were used. For the statistical analysis t and ANOVA tests were used. As a results of the data analysis; it was found out that there are meaningful differences between the groups at gender, at age, type of the schools and education level. However, no meaningful differences were found between the groups at seniority of the teachers.