Farklı inceliğe sahip uçucu kül, yüksek fırın cürufu ve öğütülmüş obsidiyen katkılı çimentoların hidratasyon ısılarının tayini
Determination of hydration temperatures of different fly ash, blast furnace slag and grinded obsidian additive cements
  1. Tez No: 579875
  2. Yazar: İHSAN ÖMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER USTABAŞ, PROF. DR. ŞAKİR ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada obsidyen, uçucu kül ve yüksek fırını cürufunun çimentonun alkali silika reaksiyonunu ve hidratasyon ısısını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Bu çalışmada üç farklı incelikte obsidyen, uçucu kül ve yüksek fırın cürufu katılarak çimentolar üretilmiştir. Bu çimentolar ile TS EN 196-1 ve ASTM C1260 standardına göre harç numuneler hazırlanmıştır. Bu numuneler üzerinde obsidyen, uçucu kül ve yüksek fırın cürufu katkılı çimentolar ile üretilen harç numunelerinin eğilme dayanımları, basınç dayanımları ve genleşme miktarları ölçülmüştür. Üç farklı incelikte obsidyen, uçucu kül ve yüksek fırın cürufu ilaveli çimentoların hidratasyon ısıları TS EN 196-8 ve TS EN 196-9'a göre tayin edilmiştir. Obsidyen, uçucu kül ve yüksek fırın cürufu katkılı çimentolar, harçların genleşme miktarını düşürmüştür yani alkali silika reaktifliğini azaltıcı yönde etki göstermiştir. Obsidyen, uçucu kül ve yüksek fırın cürufunun çimentoya katılım oranı arttıkça çimentonun hidratasyon ısısının düştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of obsidian, fly ash and blast furnace slag on the alkali silica reaction of the cement and the hydration heat was investigated. In this study, cements have been produced by adding obsidian, fly ash and blast furnace slag with three different fineness. These cements are prepared according to TS EN 196-1 and ASTM C1260 standards. Bending strengths and expansion amount of these cement samples produced with obsidian, fly ash and blast furnace slag were measured. The hydration heat of three different types of cement with obsidian, fly ash and blast furnace slag were determined according to TS EN 196-8 and TS EN 196-9. Cements with obsidian, fly ash and blast oven slag decreased the amount of expansion of cement, so it effects the alkaline silica reactivity by reducing it. It has been found that the hydration heat of cement decreases when the addition rate of obsidian, fly ash and blast furnace slag increases.