Siyasal pazarlama uygulamalarının y kuşağının üzerindeki etkisi
The effects of political marketing practices on generation
  1. Tez No: 579876
  2. Yazar: ABUDUJIANG MAILIYAMU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY USLU DİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Siyasal parti ve adayların seçimlerde kazabilmeleri için siyasi parti ve adayların seçmen davranışlarını çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Ki siyasi parti ve adayların katıldıkları seçimlerde kazanmalarını sağlayan farklılık ve çeşitlilik içeren siyasal pazarlama uygulamaları ve faaliyetleri mevcuttur. Siyasal parti ve adaylar seçimde oy kullanacak olan seçmenlerin oylarını elde edebilmek amacıyla bir takım faaliyetlerde bulunması gerekmektedir. Ancak seçmenlerin oylarını elde edebilmek o kadar da kolay bir işlem değildir. Zira siyasal pazarlama alanında seçmen davranışlarını etkileyen bir takım konular mevcuttur. Son zamanlarda teknoloji ve kitle iletişim araçlarının gelişmesi, vatandaşların gelir düzeyinin artması ve halkın eğitim düzeyinin yükselmesiyle seçmenlerin davranışlarında da değişiklik görülmektedir. Yani daha bilinçli bir şekilde davranış sergilemektedir. Yapılan araştırmalara göre en çok reklam veren, en çok sesi çıkan siyasi parti ve adaylar seçim dönemlerinde daha çok seçmenler tarafından tercih edilmektedir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde siyasal pazarlamaya ilişkin kavramsal çerçeve, ikinci bölümde seçmen davranışları, üçüncü bölümde kuşaklar konusuna değinilmiştir. Dördüncü bölümde ise araştırmanın konusuna ilişkin olarak seçimlerde kullanılan siyasal pazarlama uygulamalarının y kuşağı seçmenler üzerindeki etkisi bir anket yoluyla gerçekleştirilmiştir. Anket çalışması ise Aksaray üniversitesi öğrencileri üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is very important for political parties and candidates to know about the behavior and attitude of voters to be successful. Therefore there are some political practices and activities that comprehend variety and diversity helping political parties and candidates to be successful in the elections they participate in. The political parties and their members should follow some of the rules and carry out some activities to get the support of the people who will vote. However, it is not so easy to get the support of voters. Because there are some certain issues that influence the voters' behaviors. Nowadays, after some developments in technological devices and mass media communication devices, the improvement in the income of the people along with the advancement in the level of education of the people, there have been some differences in voters' behaviors as well. In another words they have started to act more aware. According to the research study the political parties or the political figures, who give advertisement most or communicate with the society most, tend to be elected by the people mostly. This research study is composed of four parts. In the first part of the study the conceptual frame on political marketing, in the second part the voters' attitudes, in the third part the generations are discussed. In the fourth part according to topic of research study the effects of political marketing practices on generation-y votes is studied via a questionnaire. This survey is applied on Aksaray University students.