Finans piyasası çalışanlarının bağımsız denetim şirketlerinin güvenilirliği üzerine bir analiz
An analysis that financial market employees is related to the reliability of the independent auditing companies
- Tez No: 579920
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY MÜNYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tüm dünyayı her alanda etkisi altına alan küreselleşme, özellikle ekonomik faaliyetlerin sınırlarını ortadan kaldırmıştır. Bunun sonucunda dünyanın herhangi bir noktasında gelişen ekonomik krizler veya olaylar hemen hemen tüm dünyayı etkiler hale gelmiştir. Devletler de bu olumlu veya olumsuz etkilere göre önlemlerini, politikalarını veya stratejilerini bu yönde belirlemeye başlamışlardır. Özellikle 2000'li yılların başında, daha çok Amerika Birleşik Devletleri ve sonrasında Avrupa'da ortaya çıkan, birbiri ardını izleyen muhasebe skandalları zincirleri ile birlikte tüm dünya büyük veya küçük ölçekte etkilenmek üzere global bir ekonomik buhran ile karşı karşıya kalmıştır. Bu ortamda birçok şirket iflas etmiş, bu şirketlere büyük yatırımlar gerçekleştiren yatırımcılar büyük zarara uğramıştır. Ayrıca toplumların, ortaya çıkan bu muhasebe skandallarında etkisi olan muhasebe denetim kuruluşlarına, devletlere ve ekonomik birimlere güveni kalmamıştır. O dönemde bu güveni inşa edebilmek adına hükümetler tarafından birçok yasa çıkarılmış ve ekonomik düzenlemeler yapılmıştır. O dönemden günümüze kadar geçen yaklaşık yirmi yıllık süre boyunca da sık sık birçok yasal düzenlemeler ve mevzuattaki boşluklar giderilmeye çalışılmıştır. Bu bilgiler ışığında denetim ile ilgili olarak, araştırma yapılıp teorik bilgiler verilmiştir. Ayrıca teorik bilgilerin sonunda finans piyasası çalışanlarının bağımsız denetim şirketlerinin güvenilirliği üzerine bir analiz çalışması yapılmıştır. Bu analiz ile birlikte finans piyasası çalışanlarının bağımsız denetim şirketlerine güveni ile çalıştıkları finans kurum türü, cinsiyeti, yaşı, öğrenim durumu, mesleki kıdemi ve unvanlarına göre araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization takes effect all over the world, especially, it has virtually eliminated the limits of economic activity. As a result, developing economic crisis or events in anywhere of the world have affected the whole world. According to positive or negative effects, goverments have begun to determine their measures, policies or strategies. Especially in the early 2000's, the whole world has faced a global economic crisis about to be affected on a large and small scale with sequential accounting scandals chains in the USA and Europe. Many companies had gone bankrupt in this environment. Investors have suffered great losses because of these companies. Moreover, societies have no confidence that governments, economic units and audit organizations, that have an impact on these accounting scandals. In that period, many acts were enacted and economic arrangements were made by the goverments to ensure the confidence. During the past twenty years period, many of the legal arrangements and the deficiencies in legislation are removed. In light of this information, research was done related to audit and theoretical information was given. Moreover, It was made an analysis study that financial market employees is related to the reliability of the independent auditing companies in the end of the theoretical information. Wıth the analysis, the relationship was investigated that between the confidence of financial market emplyees to independent auditing companies and finance institution type, gender, age, educational background, professional and title.