STEM odaklı etkinliklerin sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı öğrencilere etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of STEM focused activities on socio-economic disadvantage students
  1. Tez No: 579945
  2. Yazar: ESRA KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BOZKURT ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı öğrenciler için sekizinci sınıf“Canlılar ve Enerji İlişkileri”ünitesi kapsamında planlanan STEM odaklı etkinliklerin öğrencilerin STEM alanlarına yönelik tutumu, STEM mesleklerine yönelik ilgi ve akademik başarılarına etkisinin tespit edilmesidir. Araştırma, Sinop ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir yatılı bölge ortaokuldaki 34(16 erkek, 18 kız) 8. Sınıf öğrencisinin katılımıyla 2016-2017 eğitim-öğretim yılı içinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, nicel ve nitel araştırma desenlerinin bir arada yer aldığı karma araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmanın nicel verileri Canlılar ve Enerji İlişkileri Başarı Testi, Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Mesleklerine Yönelik İlgi Ölçeği ve STEM Tutum Ölçeği ile elde edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ise STEM Tutum ve İlgi Formu ve öğrenci günlükleri ile toplanmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde t testi, nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz ve içerik analizi veri analiz yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre STEM odaklı etkinlikler ortaokul 8. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin akademik başarısını, STEM mesleklerine yönelik ilgi ve STEM alanlarına yönelik tutumunu geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effect of STEM-focused activities planned for the eighth grade“Living and Energy Relations”unit for socio-economically disadvantaged students on the attitude, career interest and academic achievement of the students. The study was carried out in 2016-2017 academic year with the participation of 34 (16 boys, 18 girls) 8th grade students in a boarding regional secondary school affiliated to the Ministry of National Education in Sinop. In this study, a mixed research design was used in which quantitative and qualitative research designs were combined. Quantitative data of the study were obtained by using Academic Achievement Test, STEM Interest Survey, and STEM Attitude Scale. The qualitative data of the research were collected by STEM Attitude and Professions Interest Form, and student diaries. In the analysis of the quantitative data, t-test and in the analysis of qualitative data, descriptive analysis, and content analysis methods were used together. According to the findings of the research, STEM-focused activities improved the academic achievement, interest and attitude towards STEM fields of the students in the 8th grade.