STEM odaklı arduino temelli elektrokimya kavramına yönelik etkinliklerin kimya öğretmen adayları tarafından geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Developing and evaluation of activities for the concept of STEM-oriented arduino-based electrochemistry by chemistry teacher candidates
  1. Tez No: 993744
  2. Yazar: ELİF ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL ALPAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda teknolojideki gelişmelere bağlı olarak eğitimdeki uygulamaların oldukça fazla yer aldığı görülmektedir. Bu çalışmada STEM odaklı Arduino temelli elektrokimya kavramına yönelik etkinliklerin kimya öğretmen adayları tarafından geliştirilmesi ve değerlendirmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada nicel ve nitel araştırma tekniklerinin bir arada yer aldığı karma araştırma yöntemlerinden sıralı açıklayıcı tasarım yöntemi kullanılmıştır. Nicel veriler için tek gruplu ön-test son-test deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmada nicel veriler akademik başarı sınavı ve mühendislik tasarım becerileri ölçeği ile toplanmıştır. Nitel veriler ise yapılandırılmış görüşme soruları ile elde edilmiştir. Araştırmada kimya öğretmen adaylarının deneysel etkinliği sırasındaki performansları gözlem formu ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu İzmir ilindeki bir üniversitenin kimya bölümünde okuyan 16 kimya öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışma sonucu elde edilen bulgular değerlendirildiğinde öğretmen adaylarının akademik başarı sınavından ve mühendislik tasarım becerileri ölçeğinden aldığı ön-test ve son-test puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Yapılandırılmış açık uçlu sorulardan elde edilen verilerden öğretmen adaylarının teknolojiyi kimya öğretim programına entegre etmek istediği, konuları sadece teorik değil somutlaştırıp uygulamaya dönüştürerek konuyu daha iyi anladıklarını ifade etmişlerdir. Özellikle kimyadaki teorik kavramların öğretimi sırasında Arduino etkinliklerinin kullanımı görselleştirmeyi sağlayıp konunun öğrenimine katkı sağlayabilir. Ayrıca laboratuvar imkânı sınırlı olan okullar için bir alternatif yöntem olabilir. Öğretmenlere Arduino ile robotik kodlama dersi hizmet içi eğitim ile verilebilir. Bunun yanında öğretmen adaylarının eğitimleri sırasında robotik kodlama derslerinin verilmesi öğretmen adaylarının Arduino ile sınıf içi etkinlikler tasarlamalarında etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, technological advancements have led to a significant increase in educational applications. This study aimed to develop and qualitatively evaluate STEM-oriented Arduino-based electrochemistry activities designed by chemistry teacher candidates. In this study, the sequential explanatory design method, which is a mixed research method that combines aesthetic and qualitative research techniques, was used. For the quantitative part, a single-group pre-test-post-test experimental design was used. Qualitative data were analyzed through content analysis. The quantitative data were collected using an academic achievement test and an engineering design skills scale, while qualitative data were obtained through semi-structured interview questions. The participants' performance during the experimental activity was evaluated using an observation form. The study group of the research consists of 16 chemistry teacher candidates studying in the chemistry department of a university in Izmir. The findings indicated a significant positive difference between the pre-test and post-test scores on both the academic achievement test and the engineering design skills scale. From the data obtained from semi-structured open-ended questions, it was stated that the prospective teachers wanted to integrate technology into the chemistry curriculum and that they understood the subject better by concretizing it and putting it into practice, not just theoretically. Especially when teaching theoretical concepts in chemistry, the use of Arduino activities can provide visualization and contribute to the learning of the subject. It may also serve as an alternative method in schools with limited laboratory resources. Teachers can receive in-service training on Arduino and robotics coding. Furthermore, including robotics coding courses in preservice teacher education may encourage them to design classroom activities using Arduino.