CORM2 molekülünün penil dokuda vasküler tonus üzerine etkisi
Effect of CORM-2 molecule on vascular tonus in penile tissue
- Tez No: 579980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNEN ÖZŞARLAK SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Erektik disfonksiyon temelinde endotel bozukluğun geliştirdiği çok boyutlu bir hastalık olmakla birlikte hipertansiyon, diyabet gibi kardiyvasküler hastalıkların erken belirtisi olarak düşünülmektedir. Son yıllarda kardiyovasküler hastalıklarda gazotransmitterlerin önemi giderek artmıştır. Gazotransmitter olarak bilinen NO, H2S ve CO arasındaki etkileşim birçok çalışmaya konu olmuştur. Bu çalışmadaki amaç CO donörü olan CORM-2'nin corpus cavernosumda gevşeme yanıtları üzerine etkilerinin ve diğer gazotransmiterler olan NO ve H2S aracılı yanıtlarla ilişkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: CO'nun H2S ve NO ile ilişkisinin araştırılması için fare korpus kavernosum dokularında NO inhibitörü olan L-NAME ve H2S inhibitörü olan AOAA varlığında kümülatif CORM-2 yanıtları alınmıştır. Endojen H2S' e CORM-2 etkisini değerlendirebilmek amacıyla CORM-2 inkübasyonu yapılmış dokularda kümülatif L-sistein yanıtları alınmıştır. Bir diğer deney setinde ise CORM-2'nin yukarıda bahsedilen inhibitörler varlığında H2S' e etkisinin değerlendirilmesi amacı ile metilen mavisi analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular: H2S inhibitörü olan AOAA varlığında alınan CORM-2 yanıtları endotelli ve endotelsiz dokularda farklılık göstermektedir. L-NAME varlığında alınan CORM2 yanıtlarında kontrol grubuna kıyasla Emaks değerleri anlamlı olarak azalmaktadır. CORM-2 inkübasyonu varlığında L-sistein yanıtlarında ise Emaks'da anlamlılık bulunmamıştır. Metilen mavisi deneyinde elde edilen sonuçlara göre, L-sistein ile indüklenen CORM-2'nin H2S düzeylerini artırdığı bu artışın ise AOAA ile geri döndüğü gösterilmiştir. Sonuç: Bütün çalışmaların doğrultusunda CORM-2 yanıtlarının endotelli ve endotelsiz dokularda farklı olması CO'nun H2S ve NO ile etkileşimine ışık tutacak yeni bir bulgu içermektedir. Anahtar Kelimeler; CORM-2, Nitrik oksit, Hidrojen sülfür, Erektil disfonksiyon
Özet (Çeviri)
Objective: Although it is a multidimensional disease developed by endothelial disorder on the basis of erectic dysfunction, it is considered as an early symptom of cardiovascular diseases such as hypertension and diabetes. In recent years, the importance of gazo transmitters has increased in cardiovascular diseases. The interaction between NO, H2S and CO, known as gasotransmitters, has been the subject of many studies. The aim of this study was to investigate the effects of CO donor CORM-2 on relaxation responses in corpus cavernosum and its relationship with other gasotransmitters, NO and H2S mediated responses. Materials and Methods: In order to investigate the relationship between CO and H2S and NO, cumulative CORM-2 responses were obtained in the presence of LNAME which is NO inhibitor and AOAA is H2S inhibitor in mouse corpus cavernosum tissues. In order to evaluate the effect of CORM-2 on endogenous H2S, cumulative L-cysteine responses were obtained in CORM-2 incubated tissues. In another experimental set, methylene blue analyzes were performed to evaluate the effect of CORM-2 on H2S in the presence of the above-mentioned inhibitors. Results: In the presence of H2S inhibitor AOAA, CORM-2 responses differ in endothelial and non-endothelial tissues. In the presence of L-NAME, the CORM-2 responses significantly decreased the Emax values compared to the control group. In the presence of CORM-2 incubation, L-cysteine responses were not significant in Emax. According to the results obtained in the methylene blue experiment, it was shown that L-cysteine-induced CORM-2 increased H2S levels and this increase was returned by AOAA. Conclusion: According to all studies, the differentiation of CORM-2 responses in endothelial and non-endothelial tissues contains a new finding to shed light on the interaction of CO with H2S and NO.