Genç erişkinlerde mükemmeliyetçilik ile depresyon, anksiyete ve erteleme davranışı ilişkisi
The relationship between perfectionism with depression, anxiety and general procrastination behavior in young adults
  1. Tez No: 580039
  2. Yazar: CANSU AZAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma genç erişkinlerde mükemmeliyetçi kişilik özelliğinin depresyon, anksiyete ve erteleme davranışı ile ilişkilerini saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 18-65 yaş arası 386 birey katılmıştır. Katılımcılara sırasıyla Gönüllü Katılım Formu, Deomografik Bilgi Formu, Beck Anskiyete Envanteri, Beck Depresyon Envanteri, Mükemmele Yakınlık Ölçeği, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Genel Erteleme Davranışı ölçekleri verilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerine yönelik gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre, erkeklerin diğeri odaklı mükemmeliyetçilik özelliklerinin kadınlardan anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Katılımcıların yaşları arttıkça uyumlu, kendi ve diğeri odaklı mükemmeliyetçilik özelliklerinin de arttığı kaydedilmiştir. Üniversite eğitimi almayan katılımcıların uyumsuz, kendi odaklı ve diğeri odaklı mükemmeliyetçilik özelliklerinin, üniversite eğitimi alan katılımcılardan anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Araştırma değişkenlerine yönelik yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre, uyumsuz mükemmeliyetçilik ile depresyon, anksiyete ve genel erteleme davranışı arasında pozitif yönde bir ilişki vardır. Öte yandan, uyumlu mükemmeliyetçilik ile depresyon ve genel erteleme davranışı arasında negatif yönde bir ilişki saptanmıştır. Kendi odaklı mükemmeliyetçilik ile genel erteleme davranışı arasında negatif yönde bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, diğeri odaklı mükemmeliyetçilik özelliği ile de depresyon ve anksiyete arasında pozitif yönde bir ilişki kaydedilmiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre depresyon, anksiyete ve genel erteleme davranışını uyumsuz mükemmeliyetçiliğin anlamlı ve pozitif yönde, uyumlu mükemmeliyetçiliğin ise anlamlı ve negatif yönde yordadığı saptanmıştır. Kendi odaklı mükemmeliyetçilik özelliği depresyon ve genel erteleme davranışını anlamlı ve negatif yönde yordamaktadır. Son olarak, diğeri odaklı mükemmeliyetçilik özelliği depresyon, anksiyete ve genel erteleme davranışını anlamlı ve pozitif yönde yordamıştır. Elde edilen bu bulgular diğer araştırmaların bulguları ile karşılaştırılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between perfectionist personality traits with depression, anxiety and general procrastination behavior in young adults. 386 individuals between the ages of 18-65 were included in the study. Informed Consent Form, Sociodemographic Form, Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory, Almost Perfectionism Scale-Revised, Multidimensional Perfectionism Scale and General Procrastination Behavior Scales were applied to the participants. According to the results of the analyses which compared the research variables with sociodemographics that the other oriented perfectionism among men were significantly higher than the women. It has been determined that when age increases to participants, they tend to have more adaptive, self- oriented and other oriented perfectionism. It was found that maladaptive, self -oriented and other oriented perfectionism of the participants who did not have university education were significantly higher than those who received university education. According to the correlation analysis results of the research variables, there is a positive correlation between maladaptive perfectionism with depression, anxiety and general procrastination behavior. Besides, a negative correlation was found between adaptive perfectionism with depression and general procrastination behavior. In addition, there is a negative relationship between self-oriented perfectionism and general procrastination behavior. Finally, there was a positive relationship between other oriented perfectionism with depression and anxiety. According to the results of the regression analysis, it was found that maladaptive perfectionism significantly and positively predicted depression, anxiety and general procrastination behavior. Also, adaptive perfectionism significantly and negatively predicted depression, anxiety and general procrastination behavior. Moreover, it was found that self-oriented perfectionism predicted depression and general procrastination behavior significantly in a negative way. Finally, other oriented perfectionism predicted depression, anxiety and general procrastination behavior significantly in a positive way. These results were compared and discussed.