Grafen oksit-gümüş nanopartikül kompozit yapıların sentezi, antibakteriyel ve antioksidan özelliklerinin araştırılması
Synthesis of grafphene oxide-silver nanoparticle composite structures, investigation of anti̇bacterial and antioxidant properties
- Tez No: 580040
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHFUZ ELMASTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Nanoteknoloji, yaklaşık 1 ile 100 nm arasında değişen parçacıkların yapısının sentezi, stratejisi ve manipülasyonu ile ilgilenen modern bir araştırma alanıdır. Gümüş nanopartiküller ise antiseptik ve dezenfektan olarak uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Virüsler, bakteriler ve mantarlar gibi mikroorganizmaların glikoprotein / protein içeriğindeki disülfür bağlarıyla etkileşime girebilmektedir. Diğer taraftan, son zamanlarda, grafen bazlı materyaller gelecek vadeden antibakteriyel maddeler olarak ortaya çıkmaktadır. Grafen oksit (GO) ve indirgenmiş GO (rGO) gibi kimyasal olarak modifiye grafit yapıların birçok patojeni inhibe etme kapasitesinin olduğu bilinmektedir. Bu çalışma ile, biyolojik olarak karabiber ekstraktından sentezlenmiş gümüş nanopartiküllerin ve grafen yapıların bir araya getirilmesi ile oluşan kompozit yapılar ile meydana gelmesi düşünülen sinerjik etkinin ortaya çıkaracağı antibakteriyel ve antioksidant aktivite değişikliğini belirlemek amaçlanmıştır. Grafen, ticari olarak satın alındı. Gümüş nanopartiküller, karabiber kullanılarak mikrodalga destekli sentezlendi. Sentezlenen grafen ve nanopartikül yapılar, UV-Vis, SEM ve EDS gibi çeşitli analitik yöntemlerle karakterize edildi. Bakterilerin grafen ve gümüş nanopartikül nanokompozitlere karşı duyarlılıkları agar difüzyon yöntemi ile belirlendi. Ayrıca, bu nanokompozitler, serbest radikal süpürme aktivitesine (DPPH∙), güç aktivitesine (FRAP) ve ABTS+ radikal temizleme aktivitesine maruz bırakıldı. Sonuç olarak, tarafımızdan sentezlenen grafen ve yeşil sentez gümüş nanopartiküllerin kombinasyonunun antibakteriyel ve antioksidan aktivitelerde kayda değer farklılıklara neden olduğu gözlendi. 2019, 39 SAYFA
Özet (Çeviri)
Nanotechnology is a modern field of research interested in the synthesis, strategy and manipulation of the structure of particles ranging from about 1 to 100 nm. Silver nanoparticles have a long history of use as antiseptic and disinfectants and can interact with disulfide bonds in the glycoprotein / protein content of microorganisms such as viruses, bacteria and fungi. On the other hand, recently, graphene-based materials have emerged as antibacterial substances in the future. It is known that chemically modified graphite structures such as graphene oxide (GO) and reduced GO (rGO) have inhibiting capacities for many pathogens. In this study, we aimed to determine the antibacterial and antioxidant activity changes that will result in the synergistic effect which is expected to occur with the composite structures formed by combining the silver nanoparticles synthesized biologically from the plant extract and the graphene assemblages. Graphene was prepared from natural graphite according to a novel route developed in our lab. Silver nanoparticles were performed using plant extract in a microwave assisted synthesis way. The synthesized graphenes and nanoparticles structures were characterized by various analytical methods such as Uv-VIS, SEM, and EDS. The sensitivities of the bacteria to the graphene and silver nanoparticle nanocomposites were determined by the agar disk diffusion method. In addition, these nanocomposites were subjected to Free radical scavenging activity (DPPH∙), reducing power activity (FRAP) and ABTS+ radical scavenging activity. As a result, it was revealed that the combination of synthesized graphene and biosynthesized silver nanoparticles caused noteworthy changes in antibacterial and antioxidant activities. 2019, 39 PAGE