Borçlanma seviyesinin işletmelerin piyasa değerine etkisi; KOBİ Sanayi Endeksi üzerine bir uygulama
The effect of debt ratio on company market value; an application in the KOBI Sanayi Index
- Tez No: 580041
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDA ORUÇ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Borsa İstanbul, KOBİ Sanayi Endeksinde işlem gören 21 şirketin finansal kaldıraç dereceleri ve piyasa değerleri hesaplanmıştır. Sonrasında bu veriler Eviews 10 programı yardımıyla, şirketlerin Finansal Kaldıraç oranlarıyla Piyasa Değerleri arasında uzun dönemlik eşbütünleşme olup olmadığı analiz edilmiştir. Toplanılan verilerin geneli işletme bilançolarının çeyrek dönemlerine göre yapılmıştır ve diğer yarısı ise işletmelerin yarı dönem bilgileri baz alınarak yapılmıştır. Çalışma sonucu işletmelerin genelinde finansal kaldıraç oranı piyasa değerlerine etki ettiği anlaşılmıştır. Ancak bu etkinin gücü azdır. Araştırmanın sonunda anlaşıldığına göre, piyasa değerine etki eden faktörler fazladır. Ama bu etkenlerin arasında finansal kaldıraç düzeyi, başka bir deyişle borçlanma oranı da yer almaktadır. Bu durumda optimal derecede finansal kaldıraç uygulamak, işletme açısından öz kaynaklarını arttırmasında ve piyasa değerlerine pozitif etki ettiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, financial leverage ratios and market values of companies of 21 companies which those take action in Borsa Istanbul, KOBI Sanayi Endeksi. Afterwards with a help of Eviews 10 program, whether if there is long run cointegration between financial leverage ratios and market values are analyzed. General data of companies are collected by their quarterly balance sheet, while other half are based on semi-annual. As a result of study, it's understood that financial leverage ratio influences company market value. But power of influence is weak. As it is understood at the end of research, there are a lot of factors which those affect company market value. But financial leverage aka debt ratio takes place among these factors. In this case, it is apprehended that applying optimal financial leverage has positive effect on market value of a company, and amplifies their equity.