Kazakistan'ın Türkistan bölgesinin kültürel turizm gelişimi
Cultural tourism development of Kazakhstan's Turkistan region
- Tez No: 580045
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Turizm insanların sürekli bulundukları, çalıştıkları ve her zamanki sıradan gereksinimleri tedarik ettikleri yerlerin seyahatler ve gittikleri yerlerdeki kısa süreli konaklamalarından normal gereksinimlerinin karşılanmasıyla alakalı faaliyetlerdir. Son zamanlarda, ulaşım ve iletişim teknolojisini gelişmesi, milli gelirin fazlalaşması, insanların boş zamanlarını değerlendirmek istemeleri; turizme, tarihte insanların ticari ve dini hedeflerle yapmış oldukları ziyaretlerden çok değişik bir boyut kazanmıştır. Turizm II.Dünya Savaşı'ndan sonra süratle ilerleme sürecine girmiş, daha kapsamlı halk topluluklarına ve uzak mesafelere yayılmıştır. Turizm; iktisadi, toplumsal, geleneksel ve doğal çevreyle iletişim içinde, dinlenme, yeme-içme, ulaşım, aktivite ve seyahat düzenlemesi gibi hizmetlerin bütününü kapsayan ve dünyanın en süratli gelişen sektörü pozisyonundadır. Günümüzde ve gelecekte önemi gittikçe fazlalaşan turizm sektörünün oluşturduğu iktisadi, toplumsal, geleneksel ve siyasi etkiler, ülke ekonomisinde ciddi neticeler oluşturmaktadır. Bu vaziyet, sadece uluslar arası turizm etkinliklerinden geniş pay alan gelişmiş ülkelerde değil, benzer zamanda gelişmekte olan ülkeler de turizme verilen önemi fazlalaştırmaktadır. Özelliklede gelişmekte olan ülkelerin yüzleştikleri iktisadi problemlerin ve buhranların atlatılmasında, ihtiyaç duyulan döviz girdisini oluşturma, yeni kazanç sağlama ve çalışma gücünü imkânlarını fazlalaştırma özelliğiyle turizm; mevzubahis ülkeler bakımından, öncelikli bir sektör durumuna gelmiştir. Ülke ekonomileri için asla kopartılamaz bir ehemmiyete sahip olan turizm sanayisinin çalışma gücü bakımından önemi ve sektörde bulunan işgücünün çalışma koşulları meydana çıkartmaya çalışmıştır. Kazakistan'ın İpek Yolu mıntıkasının özelliği, varlıklı kültür mirasına sahip ve daha bozulmamış doğal mekânların ihtişamıdır. Kazakistan İpek Yollarının esas simgesi kervansarayları ve ülkeleri bağlayan yolları, gölleri ve eşsiz doğasıdır. Kervan yolu ise, tarihteki ticaretin ve ülkelerarası bağlantının anahtarıdır. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla beraber yalnızca Kazakistan değil, bütün diğer Orta Asya ülkeleri coğrafyasına alakanın fazlalaştığı bilinmektedir. Kazakistan ve diğer Orta Asya ülkelerinin özellikle mühim müşterek kıymeti İpek Yolu olarak ilgi çekmeye başlamıştır. Bu sebeple globalleşme süreci Kazakistan'ın kapılarını dünyaya açarak İpek Yoluna tekrardan ilgi ve alaka fazlalaşmış ve İpek Yolu mevzusunda geleneksel mirasın meydana gelmesi, hem turizm faaliyetlerinin oluşturulması için tasarılar gündeme gelmiştir. UNESCO'nun 1987 yıllarında“Büyük İpek Yolu Projesi”çerçevesinde Orta Asya ülkelerindeki envanter ve muhafaza faaliyetleri başlaması ve 1998 yılına kadar devam eden faaliyetler bu mıntıkadaki kültür mirasına ilgi çekmeyi becermiştir. Bu mirasın turizm hedefli kıymetlendirilmesi için Sovyetler Birliği çöktükten sonra Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) 1993 yılında İpek Yolu Girişimi ismiyle bir proje başlatılmıştır. Bu proje çerçevesinde faaliyetler süregelmekte olup istikamet ile alakası olan ülkeler ile müşterek görüşmeler hala süregelmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism is related to meeting the normal needs of people where they are constantly working, working, and supplying the usual ordinary requirements from their short stays in travel and where they go. Recently, the development of transportation and communication technology, the increase of national income, people want to evaluate their free time; tourism has gained a very different dimension in history than people visited with commercial and religious goals. After the Second World War, tourism entered a period of rapid progress, spreading to wider public communities and long distances. Tourism; in the position of the fastest growing sector in the world, covering all services such as recreation, eating-drinking, transportation, activity and travel arrangement in communication with economic, social, traditional and natural environment. The economic, social, traditional and political impacts of the tourism sector, which is becoming increasingly important now and in the future, have serious consequences for the country's economy. This situation increases the importance given to tourism not only in developed countries, but also in developing countries which have a large share of international tourism activities. Tourism, especially in the face of economic problems and crises faced by developing countries, creating the foreign exchange input needed, gaining new earnings and increasing the power of working power; In terms of countries, it has become a priority sector. The importance of the tourism industry, which has an indispensable importance for the economies of the country, has tried to reveal the working conditions of the labor force in the sector. The area of the Silk Road in Kazakhstan is characterized by the splendor of natural sites with a wealthy cultural heritage. The main symbol of the Silk Roads of Kazakhstan is the roads, lakes and unique nature that connect the caravanserais and countries. The caravan route is the key to the trade in history and the transnational link. With the dissolution of the Soviet Union, it is known that not only Kazakhstan but also the geography of all the other Central Asian countries increase. The important common value of Kazakhstan and other Central Asian countries has started to attract attention as the Silk Road. For this reason, the globalization process opened the gates of Kazakhstan to the world and the interest and relevance of the Silk Road was increased and the traditional heritage occurred in the Silk Road and the plans for the creation of tourism activities were on the agenda. In 1987, UNESCO launched inventory and conservation activities in Central Asian countries within the framework of the adaki Great Silk Road Project er and continued activities until 1998, attracting attention to the cultural heritage in this area. After the collapse of the Soviet Union for tourism-oriented valorisation of this heritage, the United Nations World Tourism Organization (UNWTO) initiated a project in 1993 under the name Silk Road Initiative. Within the framework of this project, activities are ongoing and joint negotiations with the countries related to the direction still continue.