Avokadoda (Persea americana Mill.) Fuerte çeşidinin in vitro çoğaltımı
In vitro propagation of Fuerte cultivar in avocado (Persea americana Mill.)
- Tez No: 580084
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA GÜNVER DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada farklı ortam kombinasyonlarının ve eksplant tiplerinin Fuerte avokado çeşidinin in vitro çoğaltımı üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada eksplant olarak sürgün ucu ve boğum segmentleri kullanılmıştır. 2018 yılında yapılan çalışmalarda besin ortamı olarak MS (1/2 makro) ve MS (3/4 makro) ortamları, 2019 yılında yapılan çalışmalarda ise MS (1/2 makro) ile WPM ortamları kullanılmıştır. Farklı dönemlerde kurulan denemelerin bir kısmı (deneme 1, deneme 5, deneme 6 ve deneme 8) yoğun enfeksiyon gelişimi ve yoğun fenolik madde salgısından dolayı kararmalar nedeniyle kaybedilmiştir. Diğer denemelerde elde edilen sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde 2. ve 3. denemelerde en yüksek tomurcuk sürme oranı (%100) MS (1/2 makro) ortamının tüm kombinasyonlarında kültüre alınan sürgün ucu eksplantlarında gözlenmiştir. Kallus oluşum oranları değerlendirildiğinde ortamlar bakımından bir fark bulunmamış, ancak boğum segmentleri sürgün ucu eksplantlarına oranla yüksek miktarda kallus oluşturmuştur. 2018 yılı denemelerinde en yüksek yaprak sayısı/eksplant (4 adet) MS (1/2 makro) + 1.0 mg/L BAP + 0.1 mg/L GA3 ortamından elde edilmiştir. 2019 denemesinde ise en yüksek yaprak sayısı MS (1/2 makro) ortamı 1.5 mg/L BAP + 0.1 mg/L GA3 kombinasyonunda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of different media combinations and explant types on in vitro propagation of Fuerte avocado cultivar. Shoot tip and nodal segments were used as explants. In 2018, MS (1/2 macro) and MS (3/4 macro) were used as nutrient medium, and in 2019, MS (1/2 macro) and WPM were used. Some of the trials established at different periods (trial 1, trial 5, trial 6 and trial 8) were lost due to intense infection development and darkening due to intense secretion of phenolic substances. When the results obtained in the other trials were evaluated in general, the highest bud burst rate (100%) in the 2nd and 3rd trials was observed in the shoot tip explants cultured in all combinations of MS (1/2 macro) medium. When the callus formation rates were evaluated, no difference was found in terms of media, but nodal segments produced a high amount of callus compared to shoot tip explants. In 2018 trials, the highest number of leaves/ explants (4 pieces) were obtained from MS (1/2 macro) + 1.0 mg/L BAP + 0.1 mg/L GA3 medium. In the 2019 trial, the highest number of leaves in MS (1/2 macro) medium was observed in the combination of 1.5 mg/L BAP + 0.1 mg / L GA3.