Pozitivist paradigmanın eğitim ve eğitim yönetimi alanına yansımaları
Reflection of positivist paradigm on education and educational administration
- Tez No: 580122
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Pozitivizm, 19. yüzyılda Auguste Comte'un mistik, metafizik ve transandantal düşünce biçimlerini reddetmesi ve yalnızca modern bilimin gerçeklik hakkındaki gerçeği açığa çıkarabileceği iddiasıyla felsefi bir paradigma olarak ortaya çıkmıştır. Doğa bilimlerine uygulanan bilimsel yöntemin, topluma da uygulanabileceğini öne süren ve bu yöntem aracılığıyla toplumsal hakikatin açıklanabileceğini savunan pozitivist paradigma; günümüz düşüncesini, dünya görüşünü, toplumsal, bireysel veya en geniş anlamda kültürel bakış açısını etkilemiş bir düşünce biçimidir. Eğitim sisteminin içinde bulunduğu durumu, eğitim yönetimi alanının temellerini ve bu alanda yapılan araştırmaların doğasını anlamak için eğitime ve eğitim yönetimi alanına yön veren felsefi arka planı incelemek gerekmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmanın temel amacı, pozitivist paradigmanın eğitime, eğitim örgütlerine ve eğitim yönetimi alanına yansımalarını incelemek, analiz etmek, yorumlamak ve değerlendirmektir. Araştırmada literatür değerlendirme türlerinden bütünleştirici değerlendirme deseni kullanılmıştır. Bu araştırmada ilgili yönteme uygun olarak, pozitivizme zemin hazırlayan toplumsal, siyasal ve bilimsel gelişmeler; pozitivist paradigmanın kapsamı, tarihsel gelişimi; modernite ve pozitivizm ilişkisi; modernitenin örgüt ve yönetim kuramlarına etkisi; pozitivist paradigmanın eğitime ve eğitim yönetimi alanına etkilerine dair bilgi içeren kaynaklar incelenerek tartışılmıştır. Pozitivizmin etkileri, günümüzde farklı düzlem ve boyutlarda devam etmektedir. Hayatın her alanında kendisine yer edinen pozitivizm, disiplinler arası bir bilim dalı olan eğitim yönetimi alanını uzun bir süre etkilemiş ve hâlâ da alandaki etkisini sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
Positivism emerged as a philosophical paradigm in the 19th century with Auguste Comte's rejection of mystical, metaphysical and transcendental modes of thought, and that only modern science could reveal the truth about reality. Positivist paradigm, which suggests the scientific method applied to natural sciences can be applied to society and that social reality can be explained by this method; is a way of thinking that has influenced contemporary thinking, world view, social, individual or cultural perspective. In order to understand the situation of the education system, the foundations of the field of education administration and the nature of the researches in this field, it is necessary to examine the philosophical background that directs the education and the field of education administration. In this context, the main purpose of this study is to examine, analyze, interpret and evaluate the reflections of positivist paradigm on education, educational organizations and educational administration. Integrative evaluation design was used in the study. In accordance with the related method, the sources containing information on social, political and scientific developments that paved the way for positivism; the historical development of the positivist paradigm; the relationship between modernity and positivism; the effect of modernity on organization and management theories; the effects of the positivist paradigm on education and the field of education administration were discussed. The effects of positivism continue in different levels and dimensions today. The positivism, which has taken its place in every field of life, has influenced the field of educational administration, an interdisciplinary branch of science, for a long time and still continues its influence in the field.