İngiliz gezgin Mary Adelaide Walker'ın eserlerinde Osmanlı dünyası
Ottoman World in British traveller Mary Adelaide Walker's travel books
- Tez No: 580123
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DAŞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 492
Özet
Seyahatnameler bir toplumun tarihinin, kültürü ile sanatının aydınlatılmasında arşiv belgeleri kadar önemli rol oynar. Bu anlamda sadece tarih, edebiyat, coğrafya gibi disiplinlerde değil aynı zamanda sanat ve kültür tarihi gibi sosyal disiplinlerde de başvurulan kaynaklar arasındadır. Osmanlı'nın sosyal ve kültürel yaşamına ışık tutan Mary Adelaide Walker'ın yazmış ve resimlemiş olduğu seyahatnameler, Batı dünyasının Doğu'ya karşı önyargılı yaklaşımını farklı bir bakış açısıyla, bir kadın seyyahın gözünden değerlendirmiştir. Bu tezde Osmanlı topraklarında yaşamış olan gezgin-ressam Mary Adelaide Walker'ın izlenimleri, yazılı ve görsel anlatımlarında kullandığı dil ve aktardığı bilgiler üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda Walker'ın Türk toplumunun yaşam biçimine ilişkin aktardığı önemli ve ayrıntılı bilgiler, gezdiği şehirlerdeki yaşama ve kültür varlıklarına dair izlenimleri, tarihi ve kültürel birer belge niteliğine sahip kaynaklar olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Travel books play an important role in shedding light on the history, culture and art of a society as much as archival documents. In this sense, not only in the disciplines such as history, literature and geography, but also in social disciplines such as art and cultural history are among the sources used. The travelogues written and illustrated by Mary Adelaide Walker, who shed light on the social and cultural life of the Ottoman Empire, evaluated the prejudiced approach of the Western world towards the East from the perspective of a woman traveler. In this thesis, the impressions of the traveler-painter Mary Adelaide Walker, who lived in the Ottoman lands, the language used in her written and visual narratives and the information she gave are emphasized. In this context, important and detailed information conveyed by Walker about the life style of Turkish society, his impressions of life and cultural assets in the cities he visited, were identified as sources having historical and cultural documents.