İklim değişikliğinin para politikası ve finansal sistem üzerine etkileri
Effects of climate change on monetary policy and financial system
  1. Tez No: 897554
  2. Yazar: TANSU YALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK DARICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Küresel ısınma sonucunda ortaya çıkan iklim değişikliği doğal sistem, toplumsal yapı, varlık sınıfları, endüstriler ve ekonomiler başta olmak üzere bir bütün olarak insanlığın faaliyet alanını etki altına almaktadır. Buna bağlı olarak bilim insanları iklim değişikliğinin bu etkilerini araştırmaktadır. Bu araştırmalara göre iklim değişikliği; fiyat istikrarı, finansal istikrar, parasal istikrar, ekonomik büyüme ve sürdürülebilir kalkınma üzerine makroekonomik etkilere sahip acilen çözülmesi gereken küresel bir sorundur. Bu durumda bu tez çalışmasında temel amaç küresel iklim değişikliğinin para politikası üzerindeki etkilerini analiz edilmesi olarak belirlenmektedir. Bu temel hedef doğrultusunda iklim değişikliğinin para politikası üzerindeki etkileri panel veri analizi yöntemi ile test edilmektedir. 1992-2021 dönemini ve 33 ülkeyi kapsayan bu analiz sonrasında bazı önemli sonuçlara ulaşılmaktadır. Bunlardan ilki atmosfere salınan karbondioksit gaz miktarını ifade eden karbondioksit emisyonu ile merkez bankaları politika faiz oranı arasında kuvvetli ve pozitif yönlü anlamlı bir ilişkinin saptanmasıdır. İkincisi kontrol değişkeni olarak ekonometrik modele dahil edilen enflasyon oranı ile merkez bankaları politika faiz oranı arasında kuvvetli ve pozitif yönlü anlamlı bir ilişkinin saptanmasıdır. Bir başka ifade ile gerek karbondioksit emisyonu gerekse fiyatlar genel düzeyi arttıkça merkez bankaları politika faiz oranını arttırmaktadır. Bunun sonucunda sadece temel hedefleri fiyat istikrarı ile finansal istikrar olan merkez bankalarının para politikasının yürütülmesindeki etkinliği azalmamakta aynı zamanda ticari bankaların faiz oranları ve borçlanma maliyetleri artmaktadır. Tüm bunlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde ise iklim değişikliği riskleri ile mücadelede para politikasının güçlü ve etkin bir şekilde yürütülmesi için hem para politikalarının hem de para politikası araçlarının yeşillendirilmesine gerek duyulduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The climate change resulting from global warming affects the field of activity of humanity as a whole, especially the natural system, social structure, asset classes, industrials and economies. Accordingly, scientists are investigating these effects of climate change. According to these researches, climate change is a global problem that needs to be solved urgently with macroeconomic effects on price stability, financial stability, monetary stability, economic growth and sustainable development. For this reason, the main purpose of this research is determined as analyzing the effects of global climate change on monetary policy. In line with this basic goal, the effects of climate change on monetary policy are tested using the panel data analysis method. In line with this basic goal, the effects of climate change on monetary policy are tested using the panel data analysis method. After this analysis, which covers the period 1992-2021 and 33 countries, some important results are reached. The first of these is the detection of a strong and positive significant relationship between carbon dioxide emissions, which express the amount of carbon dioxide gas released into the atmosphere, and the policy interest rate of central banks. The second is the detection of a strong and positive significant relationship between the inflation rate, which is included in the econometric model as a control variable, and the policy interest rate of central banks. As a result, not only the effectiveness of central banks, whose main goals are price stability and financial stability, in conducting monetary policy decreases, but also the interest rates and borrowing costs of commercial banks increase. When all these are evaluated as a whole, it is seen that both monetary policies and monetary policy instruments need to be greened in order to carry out monetary policy strongly and effectively in the fight against climate change.