CFRPile güçlendirilmiş yığma kubbelerin sonlu elemanlar metodu ile analizi
The analysis of masonry domes which are reinforced with CFRP by finite elements method
- Tez No: 580214
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ TUHTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, yığma kubbelerin son yıllarda kullanımı artmakta olan CFRP ile güçlendirilmesini ve bu uygulamanın SAP 2000 programı yardımıyla modal analizi yapılarak sonuçlarının değerlendirilmesini içermektedir. Konunun daha anlaşılabilir işlenmesi için ilk olarak kubbelerle alakalı genel bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra yığma yapılarda uygulanan güçlendirme yöntemleri kısaca açıklanmıştır. Son olarak, CFRP ile güçlendirme yapılmış ve yapılmamış kubbelerin analizi yapılıp sonuçları karşılaştırılarak malzemenin sisteme katkıları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of reinforcement of masonry domes using CFRP, whose usage has been increasing recently and analysis of this method using the program SAP 2000. Firstly, general knowledge about domes is covered in order to make the study clearer. Then, methods used in reinforcement of masonry structures are briefly explained. Lastly, two masonry domes, one of which is reinforced with CFRP while the other is not, are analyzed and by comparing them, the contribution of the material to the sytem is evaluated.