Gayrimenkul sektörü çalışanı kadınlarda cam tavan engelleri, psikolojik sözleşme ihlali ve tükenmişlik arasındaki ilişkilerüzerine bir araştırma
Relationships between glass ceiling barriers, psychological contract violation and burnout among women working in the real estate sector
  1. Tez No: 580322
  2. Yazar: EMİNE GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUĞRUL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda gayrimenkul sektöründe yaşanan gelişmelere paralel olarak satış ve pazarlama hizmeti veren kurumların sayısı artmıştır. Sektörde insan ilişkilerinin ön planda olması ve satış/kiralama danışmanlarının etkin rol oynaması nedeniyle işletmeler insan kaynağının daha etkin kullanımı üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Bu noktada işletmeler kadın çalışanların sayısını artırmakta ve onların kariyer gelişimlerine yönelik adımlar artmaktadır. Ancak toplumsal cinsiyet rolleri temelinde şekillenen unsurlara bağlı olarak kadınların sektör içerisinde birçok problemle karşılaştığı ve problemlerin sektör çalışanı kadınları tükenmişliğe sürüklediği bilinmektedir. Bu noktadan hareketle hazırlanan araştırmanın amacı garimenkul sektörü çalışanı kadınlarda cam tavan engelleri, psikolojik sözleşme ihlali ve tükenmişlik arasındaki ilişkinin ortaya koyulmasıdır. Araştırmada 370 kişilik katılımcı gurubuna anket uygulanmıştır. Uygulanan anket formunda Sosyodemografik Bilgi Formu ile birlikte Cam Tavan Algısı Ölçeği, Psikolojik Sözleşme İhlali Algısı Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği yer almaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre psikolojik sözleşme ihlali ile birlikte cam tavan algısı faktörlerinden çoklu rol üstlenme ile örgüt kültürü ve politikaları duygusal tükenmeyi artırmaktadır. Bununla birlikte çoklu rol üstlenme ile örgüt kültürü ve politikaları tükenmişliğin duyarsızlaşma faktörünü artırmaktadır. Kişisel başarı algısı üzerinde ise mentorluk, mesleki ayrım ve stereotiplerin artırıcı; çoklu rol üstlenme, kadınların kişisel tercih algıları, örgüt kültürü ve politikaları ile informal iletişim ağlarının azaltıcı etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the developments in the real estate sector in recent years, the number of institutions providing sales and marketing services has increased. Since human relations are in the forefront in the sector and sales / rental consultants play an active role, businesses are working on more efficient use of human resources. At this point, enterprises increase the number of female employees and steps towards their career development are increasing. However, it is known that women face many problems in the sector depending on the elements shaped on the basis of gender roles and that these problems lead to the burnout of women working in the sector. The aim of this study is to determine the relationship between glass ceiling barriers, psychological contract violation and burnout among women working in real estate sector. A questionnaire was applied to 370 participants. The questionnaire included Sociodemographic Information Form and Glass Ceiling Perception Scale, Psychological Contract Violation Perception Scale and Maslach Burnout Scale. According to the findings of the research, organizational culture and policies increase emotional exhaustion by taking multiple roles among glass ceiling perception factors together with psychological contract violation. In addition, multi-role organizational culture and policies increase the depersonalization factor of burnout. On the perception of personal accomplishment, mentoring, occupational discrimination and stereotypes increase; multiple roles, women's perceptions of personal choice, organizational culture and policies, and informal communication networks.