Moleküliçi ve moleküllerarası potansiyellerin gauss fonksiyonları yardımıyla orta uzunluklarda analizi
- Tez No: 58035
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Atom, molekül ve moleküler sistemlerin fiziksel özelliklerinin (toplam enerji, iyonizasyon enerjisi, dipol moment, vs.) incelenmesinde bir- ve iki-elektron integral değerlerinin bulunması oldukça önemlidir. Bu integrallerin hesaplanmasında Slater- ve Gauss-türü orbitaller yaygınca kullanılmaktadır. Bu çalışmada, orta uzaklıklarda moleküliçi ve moleküllerarası potansiyellerin Gauss-türü orbitaller yardımıyla ana litik ifadeleri çıkarılmıştır.. Bu ifadeler, FORTRAN- 77 bilgisayar diline çevrilerek programlanmıştır. Integral değerlerini, Slater-türü orbitaller türünden hesaplamak için çok sayıda Gauss- türü orbitallerin lineer kombinasyonları alındı. Açılım katsayılarının artmasıyla integrallerin hassasiyetinin de arttığı görülmüştür. Integral değerleri 4 ve 8 Gaussiyen açılım katsayıları için hesaplanmıştır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar literatürde bulunabilen değerlerle uyum içinde olup, bunlar mukayeseli olarak tablolar halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
To obtain one- and two-electron integral values are quite important for the investiga tion of physical properties such as the total energy, ionization energy, dipole moment etc. of the atom, molecule and molecular systems. Slater- and Gauss-type orbitals are widely used to calculate the integral values. In this study, analytical equation of the potentials of molecule and molecular systems are derived in medium-length by using Gauss-type orbitals. This equations are programmed in FORTRAN-77 computer language. To get the integral values in terms of Slater-type orbitals a number of Gauss-type orbitals are linearly combined. The accuracy of the integrals are increased as the number of expansion coefficients are increased. Integral values has been calculated for 4 and 8 Gaussien expansion coefficients. The results obtained in this study are in good agreement with the literature values and are given comparatively in the tables.