Paternalist liderlik ve tükenmişlik arasındaki ilişki: Yıldırmanın aracılık etkisi
The relationship between paternalistic leadership and burnout: The mediating effect of mobbing
  1. Tez No: 580402
  2. Yazar: SELİN BALCI SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA İNCİ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; paternalist liderlik, yıldırma ve tükenmişlik arasındaki ilişkiyi tespit etmek ve yıldırmanın, paternalist liderlik ve tükenmişlik arasındaki ilişkide aracılık rolünü araştırmaktır. Çalışmanın örneklemini Balıkesir il Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bulunan Altıeylül ve Karesi ilçelerindeki ortaöğretim kurumlarında görev yapan lise öğretmenleri oluşturmaktadır. Veriler anketler aracılığıyla toplanmıştır. Bu kapsamda üç yüz doksan iki anket analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarında, paternalist liderlik ile yıldırma ilişkisinin tükenmişlik üzerinde etkisi olduğu görülmektedir. Paternalist liderlik ile yıldırma arasında negatif; paternalist liderlik ile tükenmişlik arasında negatif; yıldırma ile tükenmiş arasında ise pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca, yıldırmanın, paternalist liderlik ve tükenmişlik arasındaki ilişkide aracı rolü oynadığı bir model oluşturulmuştur. Sonuç olarak, yıldırmanın, paternalist liderlik ile tükenmişlik arasındaki ilişkide kısmi aracılık etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to determine the relationship between paternalistic leadership, mobbing and burnout and to investigate the role of mobbing in the relationship between paternalistic leadership and burnout. The sample of the study consisted of high school teachers working in the secondary education institutions in the districts of Altıeylül and Karesi, which are connected to Balıkesir provincial education directorate. The data were collected through questionnaires. In this frame, three hundred ninety two questionnaires were analyzed. The results of the study showed that the paternalistic leadership and interaction between of the mobbing influence the burnout. Negative between paternalistic leadership and mobbing; negative between paternalistic leadership and burnout; There was a positive relationship between mobbing and burnout. Besides, theoretical model established which indicates that paternalistic leadership influences burnout by the mobbing as a mediator. As a result, it was found that mobbing has a partial mediating effect on the relationship between paternalistic leadership and burnout