Кыргызстан тарыхынын окутууда көркөм адабий чыгармаларды колдонуунун педагогикалык негиздери
Cançar Han Badışa Gazali metninin transkripsiyonu, dil incelemesi ve dizini
- Tez No: 580401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAALAYBEK ABDİYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2010
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada, Ümöt Tügölbay uulu'nun“Cançar ÒÀn BÀdışa ĠazÀlı”adlı el yazması eserinde yer alan Çağatayça özellikler ele alınmıştır. Metinde Kırgız ve Kazak dillerindeki birtakım unsurlar bir arada bulunduğundan söz konusu el yazmasının 19. yüzyılın sonları ve 20.yüzyılın başlarında yazılmış olabileceğini söylemek mümkündür. Ümöt Moldo'nun bu el yazmasının yüksek lisans tezi olarak seçilmesinin sebebi Çağataycanın son dönemine ait bir eserden hareketle geçiş dönemi özelliklerini belirlemekle birlikte bu devrin ürünü olan bir materyali bilim dünyasına tanıtmaktır. Tez,“Cançar ÒÀn BÀdışa ĠazÀlı”metninin transkripsiyonu, dil incelemesi ve dizininden olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde eserin imla ve fonetik özellikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde metindeki morfolojik özellikler belirlenip karşılaşılan sözcüklerdeki yapım ve çekim ekleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde eserin transkripsiyonu verilmiştir. Daha sonraki bölümde ise dizin yer almaktadır. Tezin sonunda çalışma boyunca yararlanılan kaynak eserlerin bir bibliyografyası ve sonuç bölümü verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Zhanchar Han Badysha Gazaly of Umot Tugolbay uulu was selected as the master's work, because there were marked features of Chagatai writing. Because of some elements of the Kyrgyz and Kazakh languages, we can say that this manuscript was written at the end of XIX at the beginning of XX centuries. The reason why we chose this manuscript of Umot Moldo as master's thesis topic — is to study and identify the features of the transition moment of works written in the last period of the Chagatai literary language, however, the desire to acquaint the world of science with the literature of that time. Thesis «Zhanchar Han Badysha Gazaly» consists of the transcriptions of the text, inguistic analysis and index. The introductory part contains information about the author of the manuscript Umot Tugolbay uulu, about his life and his works. The next part consists of 3 sections. The first section investigates orfograghy and phonetic features of the work. In the second part morphological features of the work are marked, and studies of wordcreating and wordchanging particles in words. The third part provides the text transcription of the work. In the next part of the thesis the index of the work was made. The end of the dissertation introduces the conclusion and bibliography used in writing of the work.