Açık kalp cerrahisinde cerrahi alan boyaması için kullanılan povidion iyot ve klorheksidin glukonatın yara yeri enfeksiyonuna etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the efficacy of povidion iodine and chlorhexidine gluconate, used for surgical field staining in open heart surgery, on wound site infection
- Tez No: 580501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ECE, PROF. DR. BİROL ÖZKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ameliyathane Hizmetleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, açık kalp cerrahisinde cerrahi alan boyaması için kullanılan povidion iyot ve klorheksidin glukonatın yara yeri enfeksiyonunu önlemede etkinliğinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Bu çalışma, Haziran 2017–Aralık 2017 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalında yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini açık kalp cerrahisi yapılan hastalarda; povidion iyot ile boyanan 50 ve klorheksidin glukonat ile boyanan 50 hasta olmak üzere toplam 100 hasta oluşturmuştur.Çalışmaya alınan hastalardan, cerrahi operasyona başlangıcında, operasyon bitiminde,postoperatif 24. ve 120. saatlerdeki her pansuman öncesinde steril eküvyon kullanılarak yara yeri kültürleri alındı. Toplam 27 hastada yeri yeri enfeksiyonuna rastlandı. Bu hastaların %38 inde povidion iyot kullanılırken %16 sında klorheksidin glukonat kullanılmıştır (p< 0.013).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the efficacy of povidion iodine and chlorhexidine gluconate, used for surgical field staining in open heart surgery, on wound site infection. This study was conducted between June 2017 and December 2017 at Necmettin Erbakan University, Department of Cardiovascular Surgery.The sample of the study was performed in 100 patients undergoing open heart surgery; 50 patients stained with povidion iodine and 50 patients stained with chlorhexidine gluconate. At the beginning of the surgery, at the end of the operation and before each dressing at the 24th and 120th hours postoperatively, wound cultures were taken from patients included in the study using sterile swabs. A total of 27 patients had wound site infection. While povidion iodine was used in 38% of these patients, chlorhexidine gluconate was used in 16% (p 0.05). Also there was no statistically significant relationship between wound infection incidence and the variables of age, BMI, co-morbidities and smoking status (p>0.05).