İşletmelerin finansal başarısızlığının tahmin edilmesi: BİST'te bir uygulama
Prediction of financial distress of companies: An empirical application on BIST
  1. Tez No: 580502
  2. Yazar: MELEK TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, BIST'te işlem gören ve BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan işletmelerin hisse senedi getirilerinin ve kapanış fiyatlarının finansal başarısızlık tahmin modellerinden olan Altman Z, Ohlson O, Springate S ve Grover puanlarından etkilenip etkilenmediğini araştırmaktır. Bu amaçla ilk önce finansal başarısızlık ile ilgili bilgilere yer verilmiş ardından finansal başarısızlık tahmin modelleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son kısmında BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan işletmelerin 2015 – 2018 yılları arasındaki finansal verileri kullanılarak hesaplamalar yapılmış ve sonuçlar VAR yöntemi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, endekste yer alan işletmelere ait olan bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenlerden pozitif ve negatif yönde etkilendiği tespit edilmiştir. Yine bağımsız değişkenler de kendi aralarında birbirlerinin değişimlerinden etkilenmektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether the stock returns and closing prices of companies listed on BIST Sustainability Index are affected by the financial distress prediction models which are Altman Z, Ohlson O, Springate S and Grover scores. For this purpose, financial distress prediction models are mentioned in this study. The financial data of the companies listed on BIST Sustainability Index between 2015 and 2018 were calculated and the results were analyzed by VAR method. As a result of the study, it was determined that dependent variabes of companies were affected positively and negatively by independent variables. Independent variables are also affected by each other's changes.