Dönüşümcü liderlik ile örgüt kültürü ilişkisi, örgüt kültürünün örgütsel sessizlik üzerindeki etkisi: Bir hazır giyim firması çalışanları üzerinde araştırma
The relationship of transformational leadership and organizational culture, the influence of organizational culture on organizational silence: Research on employees at a ready wear company
  1. Tez No: 580546
  2. Yazar: SERDAR DURAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİMAL ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında, bir hazır giyim firması çalışanlarının dönüşümcü liderlik davranışları ile örgüt kültürü arasındaki ilişki ve örgütsel kültürün, örgütsel sessizlik üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Araştırmanın amacı, dönüşümcü liderlik özelliklerinin, örgüt kültürüne olan etkisini ve örgütsel kültürün, örgütsel sessizlik üzerine etkisini tespit etmektir. Araştırmamız, dönüşümcü liderlik, örgüt kültürü ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişkilerini test etmektedir. Örgütlere, sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamak için elde edilen sonuçlar üzerinden somut önerilerde bulunmaktadır. Literatür taraması yapıldıktan sonra 142 kişiye anket uygulaması yapılmıştır. Yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen anket uygulamasının ana kütlesini araştırmaya konu edilen İstanbul'daki bir hazır giyim firması çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmada demografik veriler frekans analizi ile açıklanmıştır. Açıklayıcı faktör analizi ve güvenilirlik analizi kullanılarak değişkenlerin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri incelenmiştir. Regresyon ve Korelasyon analizi yapılarak değişkenler arasındaki ilişkilerin yönü, şiddeti ve etkisi incelenmiştir. Son olarak t-testleri ile araştırmanın hipotezleri sınanmıştır. Hazır giyim firması çalışanlarının ortaya koyduğu dönüşümcü liderlik davranışlarının (İdealleştirilmiş Etki, İlham Kaynağı Olma, Entelektüel Uyarım, Bireysel Destek), örgüt kültürü üzerinde pozitif yönde etkisinin olduğu; firmanın sahip olduğu örgütsel kültürün, örgütsel sessizlik üzerinde pozitif yönde etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within this thesis study, the relationship among transformational leadership behaviours of the employees of a ready wear company and the organizational culture, and the influence of organizational culture on organizational silence has been analysed. The objective of this study is to establish the influence of transformational leadership features on organizational culture and the influence of organizational culture on organizational silence. Our research examines the relationships among transformational leadership, organization culture and organizational silence. In order to provide sustainable competition network, concrete proposals are present via the results obtained. After the literature research, a questionnaire has been carried out on 142 persons. The main mass subject to the research within the face-to-face questionnaire, are the employees of a ready wear company located in Istanbul. Within the research, the demographic data have been explained by a frequency analysis. By using the illustrative factor analysis and reliability analysis, the availability and reliability analyses of the variables have been examined. By carrying out Regression and Correlation analyses, the direction, severity and the influence among the variables have been examined. Finally, the hypothesis of the research has been tested by t-tests. It has been precipitated that the transformational leadership behaviours (Idealized Influence, Providing Inspiration, Intellectual Stimulation, Personal Support) revealed by the ready wear company's employees has a positive influence, and that the organizational culture acquired by the company has a positive influence on organizational silence.