Üriner inkontinans şikayeti olan ve olmayan kadınların pelvik ınklinasyon açısı, pelvik taban kas kontraksiyon becerisi ve algılarının karşılaştırılması
Comparison of pelvic inclination angle, pelvic floor muscle contraction skills and perceptions of women with and without urinary incontinence complaint
  1. Tez No: 890100
  2. Yazar: ELİF NUR MUSLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE ÖZENGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DUYGU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada üriner inkontinans şikayeti olan ve olmayan kadınların pelvik inklinasyon açılarını, pelvik taban kas kontraksiyon becerilerini ve algılarını karşılaştırmak amaçlandı. Çalışmaya 18-50 yaş aralığında 64 üriner inkontinans şikayeti olan ve 64 üriner inkontinans şikayeti olmayan toplam 128 kadın dahil edildi. Kadınlardaki üriner inkontinans varlığı 3 İnkontinans Sorusu anketi ve Üriner İnkontinans Diyagnoz Anketi ile belirlendi. Kadınların pelvik inklinasyon açısı Spinal Mouse ile pelvik taban kas kontraksiyon algıları Vizüel Analog Skala (VAS) ile, pelvik taban kas kontraksiyon becerileri ayakta, oturma ve yan yatış olmak üzere 3 pozisyonda Koksigeal Hareket Testi ile değerlendirildi. Koksigeal Hareket Testi sonuçları fizyoterapist tarafından koksiksin hareketi;“İçe hareket”,“Dışa hareket”ve“Hareket yok”olarak kaydedildi. Test sırasında abdominal bölge palpe edilerek kontraksiyon“Var”ya da“Yok”olarak not edildi. Üriner inkontinans şikayeti olan kadınların pelvik inklinasyon açısı ve pelvik taban kas kontraksiyon algıları, üriner inkontinans şikayeti olmayan kadınlar ile karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak fark olmadığı görüldü (p=0,634, p=0,195). Koksigeal Hareket Testi sırasında abdominal kontraksiyon açısından fark olmadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare pelvic inclination angles, pelvic floor muscle contraction skills and perceptions of women with and without urinary incontinence complaints. A total of 128 women aged 18-50 years, 64 with urinary incontinence complaints and 64 without urinary incontinence complaints were included in the study. The presence of urinary incontinence in women was determined with the 3 Incontinence Questions questionnaire and the Questionnaire for Urinary Incontinence Diagnosis. Pelvic inclination angle was evaluated with Spinal Mouse, pelvic floor muscle contraction perception was evaluated with Visual Analog Scale (VAS), pelvic floor muscle contraction skills were evaluated with Coccygeal Movement Test in 3 positions including standing, sitting and side lying. The results of the Coccygeal Movement Test were recorded by the physiotherapist as“İnward movement”,“Outward movement”and“ No displacement”. The abdominal region was palpated during the test and the contraction was noted as“Present”or“Absent”. Pelvic inclination angle and pelvic floor muscle contraction perceptions of women with urinary incontinence complaints were compared with women without urinary incontinence complaints and there was no statistical difference between the groups (p=0,634, p=0,195). It was found that there was no difference in abdominal contraction during the Coccygeal Movement Test.