Fen bilimleri öğretmen adaylarının fizik öğrenmelerine yönelik motivasyon ölçeğinin geliştirilmesi
Development of motivation scale towards physics learning of preservice science teachers
  1. Tez No: 580588
  2. Yazar: HİLAL ÇAĞAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF İNCE, DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN DENERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Çalışmanın amacı, fen bilimleri öğretmen adaylarının fizik öğrenmelerine yönelik motivasyon düzeylerini belirlemek için geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda Öz-Belirleme Teorisi kapsamında alanyazın taraması yapılarak kavramsal çerçeveye uygun 115 maddeden oluşan bir madde havuzu oluşturulmuştur. Bu maddeler iki ölçme uzmanı, iki fizik eğitimcisi uzmanı ve bir dil uzmanının görüşleri alınarak değerlendirilmiştir. Uzman görüşleri doğrultusundan 74 maddeye inen ölçek ilk halini alarak Türkiye genelinde altı farklı üniversitede öğrenim gören 631 fen bilgisi öğretmen adayına uygulanmıştır. Elde edilen verilerle ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin yapı geçerliği için SPSS 21.0 programı kullanılarak açımlayıcı faktör analizi, LISREL 8.71 programı kullanılarak doğrulayıcı faktör analizi çalışmaları yapılmıştır. Yapılan geçerlik analizleri sonucunda ölçeğin 22 maddeden oluşan üç faktörlü yapıya sahip olduğu tespit edilmiştir. Faktörlerin açıkladığı toplam varyansın % 53.448 olduğu ve maddelerin bulundukları faktördeki yük değerlerinin .555 ve .821 arasında değiştiği görülmüştür. Ölçeğin doğrulayıcı faktör analizi sonuçlarının, açımlayıcı faktör analizi sonucunda elde edilen yapıyı desteklediği ve uyum indekslerinin mükemmel ya da kabul edilebilir düzeyde olduğu görülmüştür. Ölçeğin güvenirliği için Cronbach alfa iç tutarlık katsayısı incelenmiş, test-tekrar test uygulaması gerçekleştirilmiş; madde ayırt ediciliği için ise alt-üst grup analizi gerçekleştirilmiştir. Güvenirlik analizi sonucu ölçeğin Cronbach alfa değerinin .911 olduğu; birinci alt faktör olan Öz-yeterlik için .899, ikinci alt faktörü olan TakdirÖdül için .832 ve üçüncü alt faktör olan Fizik Öğrenmenin Değeri için .802 olduğu tespit edilmiştir. Test-tekrar test güvenirliği analizleri doğrultusunda her iki uygulama için ölçeğin ve alt faktörlerin puanları arasında pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonunda elde edilen bulgular, fen bilgisi öğretmen adaylarının fizik öğrenmeye yönelik motivasyon düzeylerini belirlemek amacıyla geliştirilen Fizik Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği (FÖYMÖ)'nin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to develop a valid and reliable scale to measure preservice science teachers' motivation levels in physics courses. For this purpose, at first step an item pool was formed based on Self-Determination Theory and literature review. 115 item was written in accordance with conceptual framework for item pool. Thereafter, for the validity of these items two measurement experts, two physics educator experts and a language expert were consulted. The first form of the scale which consisted of 74 items was created in the direction of the experts' opinions. After that the scale was applied to 631 preservice science teachers in six different university of Turkey. Data from preservices students were analyzed for construct validity of scale by SPSS 21.0 and LISREL 8.71. The exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) was applied to test the validity of scale. EFA results show that the scale consists of 22 items which are grouped under three factors which are Self-Efficacy, Appreciation-Reward and Value of Learning Physics. EFA results also indicate that the total variance explained by the factors is 53.448% with factor loading varying from .555 to .821. After EFA According to the results of confirmatory factor analysis, the goodness of the index were acceptable. Therefore two structure of the scale were found well-matched after EFA and CFA analysis. For the reliability of the scale, Cronbach alpha coefficient was calculated and test-retest was applied. As a result of the reliability analysis, the Cronbach alpha coefficient of the scale was calculated to be .911. Also Cronbach's alpha coefficient was found to be .899 for Self-Efficacy, to be .832 for Appreciation- Reward, to be .802 for Value of Learning Physics. Test-retest results also indicated that there was positive correlation between two applications. At the end of the study the findings show that the Motivation Scale Towards Physics Learning (MSTPL), which was developed in order to measure the motivation levels of preservice science teacher for physics learning, can be used as a valid and reliable scale.