Üniversite öğrencilerine broşür ve video ile yapılan bilgilendirmenin korku, kaygı ve kan verme niyeti üzerine etkisi
The effects of blood given intention, fear and anxiety on universitystudents of the information by brochure and video
  1. Tez No: 580591
  2. Yazar: YILDIZ KARACAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gönüllü kan bağışı sürüdürülebilir kan temini yönüyle önemli olmasına karşın, dünyada ve ülkemizde gönüllü kan bağışı oranları istenilen hedefin gerisindedir. Hedefe ulaşmada üniversite öğrencileri önemli bir gruptur. Üniversite öğrencilerinin kan bağışı kararını etkileyen faktörler ile video ve broşür destekli bilgilendirme yöntemlerinin korku, kaygı ve niyet üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tek kör randomize kontrollü çalışma olarak, 19-21 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 551 üniversite öğrencisinden oluşan çalışma grubu video, geliştirilmiş broşür, standart broşür ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Kan Bağışı Soru Formu ve Durumluk Kaygı Ölçeği kullanılarak elde edilen veriler bir bilgisayar programı ile tanımlayıcı istatistiklerden sayı, yüzde ortalama, standart sapma ile Pearson Ki-Kare testi, ANOVA, t-test kullanılarak çözümlendi, p≤0,05 anlamlı kabul edildi. Araştırma sonucunda öğrencilerin %37,9'u sağlıkla ilgili nedenler, %26'sı güvensizlik ve %24,1'i korku nedeniyle kan vermediklerini bildirdi. Girişim sonrası bilgi düzeyinde artış en fazla video ve geliştirilmiş broşür grubundaydı (p0,05). Girişim sonrası kan verme niyetinde olanların, kan verme niyetinde olmayanlara göre bilgi puanları daha yüksek, korku ve kaygı puanları daha düşüktü (p0,05). Sonuç olarak, geliştirilmiş broşür ve video ile yapılan bilgilendirmenin bilgi düzeyini arttırdığı, kaygı düzeyine etkisinin olmadığı; geliştirilmiş broşürün niyette ve korku üzerine olumlu etkilerinin olduğu söylenebilir. Farklı tasarımlarda hazırlanacak video ve broşür içeriklerinin kan bağışı davranışa etkisinin farklı örneklem gruplarında çalışılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Although voluntary blood donation is important in terms of sustainable blood supply, voluntary blood donation rates in the world and in our country are behind the desired target. University students are an important group in achieving the goal. The study was planned among 551 university students between 19-21 March 2018. It was planned as a single-blind randomized controlled study in order to evaluate the factors affecting students' blood donation decision and the effect of brochure and video information on fear, anxiety and intention. The data obtained by using Blood Donation Questionnaire and State Anxiety Scale were analyzed by Pearson chi-square test, ANOVA, t-test with number, percentage mean, standard deviation from descriptive statistics by using a computer program and p≤0,05 was considered significant. As a result of the study, 37.9% of the students reported that they did not give blood due to health reasons, 26% insecurity and 24.1% fear. The increase in post-interference knowledge level was mostly in the group of videos and improved brochures (p 0.05). In post-interference, those who intend to give blood have higher knowledge and their fear and anxiety scores less than those not intend to give blood (p0.05). As a result, it was found that the information given through the developed brochures and videos increased the level of knowledge, had no effect on the anxiety level and it can be said that the improved brochure has positive effects on intent and fear. It is recommended to study on different designs of video and brochure contents on blood donation behavior in different sample groups.