Marka yönetiminde selfie kullanımı
Use of selfie in brand management
  1. Tez No: 580604
  2. Yazar: GÜLBEN ÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİHA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünya ekonomisinin globalleşmesiyle beraber markalar pazardaki rekabet ortamında yerini korumak için rakiplerinden farklılaşma yoluna gitmektedirler. İşletmeler kendileri için güçlü ve özgün markalar oluşturarak farklı stratejilerle rakiplerinden farklılaşmaktadırlar. Günümüzde farklılaşma, markalar için de müşteriler için de oldukça önem arz eden bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Markalar farkındalık yaratmak için günümüz teknolojisi gereği interneti, sosyal medyayı yani dijital pazarlamayı kullanmaktadırlar. Çağın gereklerinden biri haline gelen internet sayesinde markalar, dijital pazarlama ile piyasada hem yerlerini sağlamlaştırmakta hem de farkındalıklar yaratm3d3aktadır. Araştırmanın amacı tüketicilerin, selfie kullanılarak yapılan teknoloji markası paylaşımlarının farkındalık düzeylerini incelemektedir. Bu amaçla öncelikle tüketicilerin demografik özellikleri ve sosyal medya kullanım düzeylerine göre selfie kullanılarak yapılan teknoloji markası paylaşımlarını algılama düzeyi ve farkındalık düzeyi farklılıkları ayrı ayrı incelenmiştir. Bu çalışma, markaların medya kullanımlarına göre selfie aracılığıyla yapmış oldukları marka paylaşımlarının tüketiciler üzerindeki algısını ve yapılan marka paylaşımlarının algılanması ve yarattığı farkındalık düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada ayrıca selfie kullanılarak yapılan teknoloji markası paylaşımlarını algılama düzeylerine bağlı olarak tüketicilerin teknoloji markası paylaşımlarına ilişkin farkındalık düzeyleri de analiz edilmiştir. Araştırmanın temel varsayımı tüketicilerin selfie kullanılarak yapılan teknoloji markası paylaşımlarını algılama ve farkında olma düzeylerinin demografik özellikleri ile sosyal medya kullanım düzeylerine bağlı olarak farklılık gösterebileceğidir. Çalışmanın anketi sosyal medya üzerinden yapılmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler bağımsız örneklem t testi,anova ve regresyon analizleri ile test edilmiştir.Analiz sonucunda;araştırma modeli kapsamında geliştirilen H1a, H1b ,H1c ,H2d , H3a1 , H3a2, H3a2, H3a3 ,H3a4,H3a5,H3b1 ,H3b2 , H3b3 , H3b4 , H3b5, H3d1 ,H3d2 ,H3d3,H3d4, H4d1 ,H4d2 ,H4d3 , H4d4 ,H4d5 hipotezleri kabul edilmiş olup diğerleri reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Together with the globalization of the world economy, the brands choose differentiating themselves from their opponents in order to maintain their place in this competitive environment. Creating strong and authentic brands, the companies differ from their opponents. Nowadays, the differentiation is a subject that is very important for both clients and brands. Thanks to today's technology, the brands use Internet and social media (i.e., digital marketing) in order to raise awareness. Because of the Internet that has become a necessity of today's necessities, the brands utilize the digital marketing for both strengthening their places and raising awareness in the market. The aim in the present study is to examine the awareness level of the consumers' technology brand posts sent by using selfie. For this purpose, the differences between the consumers regarding the level of perceiving technology brand posts and the level of awareness were separately examined by grouping them based on the demographic characteristics and the level of social media use. This study according to their use of media ,the brand shares they make through selfie perceiving and creating brand shares it aims to examine the relationship between awareness level. In this study, also the awareness levels of the consumers regarding the technology brand posts were analyzed based on the level of perceiving the technology brand posts sent via selfie. The null hypothesis of the study is that the consumers' level of awareness and perception of technology brand posts sent via selfie might differ by their demographic characteristics and social media usage levels. The questionnaire of the study was conducted on the social media. The data obtained from the questionnaire were analyzed using independent sample t-test, ANOVA, and regression analyses. At the end of analyses, H1a, H1b, H1c, H2d, H3a1, H3a2, H3a2, H3a3, H3a4, H3a5, H3b1, H3b2, H3b3, H3b4, H3b5, H3d1, H3d2, H3d3, H3d4, H4d1, H4d2, H4d3, H4d4, and H4d5 hypotheses developed within the scope of model were accepted, and the resting hypotheses were rejected.