Lojistik inovasyon yeteneğinin rekabet gücü ve ihracat performansı üzerindeki etkisi: Kahramanmaraş ilinde bir alan çalışması
Affects of logistics innovation capability on competitive power and export performance: A field study in Kahramanmaraş province
- Tez No: 580611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HALUK PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma ile lojistik inovasyon yeteneğinin, rekabet gücü ve ihracat performansı üzerindeki etkisine yönelik bir model geliştirilmesi, belirtilen kavramların birbirleriyle olan ilişkilerinin kapsamlı bir şekilde ele alınarak ortaya konulması ve ilgili alanda çalışan araştırmacılara ve uygulayıcılara çalışma sonuçları doğrultusunda önerilerde bulunulması hedeflenilmiştir. Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren 100 ihracatçı işletmeden anket yoluyla elde edilen veriler doğrultusunda lojistik inovasyon yeteneği ve iki alt boyutunun (sürekli iyileştirme odaklı yetenek ve süreç odaklı yetenek), rekabet gücü ve ihracat performansına olan etkileri incelenmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda geliştirilen modeldeki lojistik inovasyon yeteneği, rekabet gücü ve ihracat performansı ölçeklerinin güvenilirlikleri ve kapsam geçerlilikleri anlamlı bulunmuştur. Lojistik inovasyon yeteneği ve bileşenlerinin, rekabet gücü ve ihracat performansı üzerinde kuvvetli derecede ve olumlu yönde bir etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Literatürde tam kapsamıyla benzer bir çalışmaya rastlanılmamış olması, çıkan sonuçların geliştirilen ilişkisel modeli desteklemesi ve yazında alışılagelmiş ekonometrik yaklaşımlardan farklı olarak anket yoluyla elde edilen verilerin analizi ile yeni bir bakış açısının sunulması, bu çalışmanın özgünlüğünü ortaya koymaktadır. Gelecekteki araştırmalar için geliştirilen modelin geniş bir evren ve örneklem üzerinden test edilmesi, ilgili alanlardaki kurum ve kuruluşlar ile koordinasyon sağlanarak zayıf görülen noktalara yönelik ortak çözümler üretilmesi, stratejik analizlerin uygulanabileceği farklı yöntemlerin uygulanması ve diğer lojistik yetenekler ile farklı konuların ele alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With this research, it was aimed to develop a model for the effect of logistics innovation capability on competitive power and export performance, put forward the relationships between these concepts inclusively and make suggestions to researchers and practitioners that work in the related field in accordance with the results of the study. The impacts of logistics innovation capability and two sub-dimensions (Continuous Improvement-Oriented Capability and Process-Oriented Capability) on competitive power and export performance were examined in direction of the data obtained from 100 exporters that carry on a business in Kahramanmaraş. As a result of the statistical analyzes, the reliability and scope validity of the logistics innovation capability, competitive power and export performance scales in developed model were found to be logical. It has been determined that logistics innovation capability and its components have a strong and positive effect on competitive power and export performance. The fact that a similar study with the full scope hasn't been found in the literature, the results support the developed relational model and the presentation of a new perspective by analyzing the data obtained through survey differently from the conventional econometric approaches reveal the originality of this study. It is recommended for future researches to test the developed model over a wide population and sample, create common solutions for weak spots by providing coordination with institutions and organizations in related fields, carry out different methods where could be applied strategical analyzes and study on logistics capabilities with different subjects.