Kronik venöz yetmezlik için freiburg yaşam kalitesi değerlendirme anketi kısa formunun [freiburg life quality assessment for chronic venous short form (FLQA-VS-10)] Türkçe'ye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliği
Adaptation, validity and reliability of the Freiburg Quality of Life Questionnaire short form for Chronic venous insufficiency to Turkish
  1. Tez No: 580623
  2. Yazar: MAKBULE MELEK KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM BAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kronik venöz yetmezlik (KVY) tanısı almış bireylerin yaşam kalitesinin değerlendiren“Kronik Venöz Yetmezlik için Freiburg Yaşam Kalitesi Değerlendirme Anketi Kısa Formu”(FLQA-VS-10)'nun Türkçe'ye uyarlanması, geçerlik ve güvenirliğinin araştırılmasıydı. Çalışmaya yaş ortalaması 50,39±14,9 yıl olan KVY tanılı ve KVY tanısına yönelik tedavi almış veya alacak olan 129 birey dahil edildi. FLQA-VS-10'nun Türkçe uyarlaması kültürel adaptasyon süreci aşamaları göz önünde bulundurularak yapıldı. FLQA-VS-10, test-tekrar test güvenirliği için 1 hafta sonra tekrar uygulandı ve Intra class corelation (ICC) ile değerlendirildi. İç tutarlılık Cronbach alfa ile hesaplandı. FLQA-VS-10'un geçerliği için Nottingham Sağlık Profili (NHP), Kronik Venöz Yetmezlikte Yaşam Kalitesi Anketi (CIVIQ) ve Venöz Yetmezlikte Epidemiyolojik ve Ekonomik Çalışma-Yaşam Kalitesi Anketi (VEINES-QOL/Sym) uygulandı. Verilerin faktör analizine uygun olup olmadığı Kayser-Meyer-Olsen istatistiği ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was the Turkish adaptation of Freiburg Life Quality Assessment for Chronic Venous Short Form (FLQA-VS-10) which is developed to assess the quality of life of cronic venous insufficiency patients. 129 individuals whose mean age was 50,39±14,9 years were included who were diagnosed and recieved or will be received treatment for cronic venous insufficiency were participated to the study. Turkish adaptation of FLQA-VS-10 was made by following the stages of intercultural adaptation process. FLQA-VS-10 was performed after one week for test-retest reliability and assessed by Intra Class Corelation (ICC). Internal consistency was calculated by Cronbach's Alpha. Nottingham Health Profile (NHP), Chronic Venous Insufficiency Questionnaire (CIVIQ) and Venous Insufficiency Epidemiological and Economic Study Quality of Life / Symptoms (VEINES-QOL/Sym) was administered for validity of FLQA-VS-10. Kaiser-Meyer-Olsen test (KMO) was used to evaluate whether the data is suitable for factor analysis.