Ecocriticism: A study of the relationship between literature and the physical environment in prodigal summer and flight behaviour By Barbara Kingsolver and The Jungle and The Oil By Upton Sinclai̇r
Ekoeleştiri: Edebiyatın fiziksel çevreyle ilişkisinin Barbara Kingsolver'ın Bereketli Yaz ve Uçuş Davranışı ile Upton Sinclair'ın Petrol ve Şikago Mezbahaları adlı eserlerinde incelenmesiEcocriticism: A study of the relationship between literature and the physical environment in prodigal summer and flight behaviour By Barbara Kingsolver and The Jungle and The Oil By Upton Sinclai̇r
- Tez No: 580626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT CERCİS TANRITANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dualiteye dayalı epistemoloji insanı evrenden ayırır, onu daha özel bir statüye yükseltir ve Kartezyen düşünce ile hiyerarşik olarak insanı doğada ki en üst noktaya çıkarır. Upton Sinclair'ın The Jungle ve Oil! adlı eserleri ile Barbara Kingsolver'ın Prodigal Summer ve Flight Behaivour adlı eserlerinde insanın doğada ki yeri irdelenecektir. Her iki yazarın başta ekolojik denge, derin ekoloji, çevre bilinci, ekofeminizm, kapitalizm ve sosyalizm gibi konuları eserlerinde nasıl işledikleri post modernizm ışığında incelenecektir. Edebiyatın ilk çağlarında Plato Devlet adlı eserinde fikir aleminin mağara medeniyetinden başlayarak ilerlediğini savunur ve bu 21'inci yüzyılın şartlarında da oldukça mantıklı bir teori olarak hala savunulur. Orta çağda Thomas More insanların arzuladığı her şeye sahip olduğu ütopik bir dünya oluşturarak bu mağara medeniyetini yani at gözlükleriyle arzularını duvarda izlemeyi reddeder. Tüm sosyolojik değerleri oluşturan toplumun bireyleri olduğu gibi onları değersiz kılan ve dışlayan da yine toplumun kendisidir. Dinin nasıl sömürüldüğü, kadınların haklarının nasıl suiistimal edildiği farklı yazarların eserlerinden alıntılar ile desteklenecektir. Post modernizmin edebiyata ve sosyal hayata nasıl yansıdığı ve modern toplumdan ne gibi farklılıklarının olduğu detaylıca irdelenecektir. Kapitalizm 'in en güzel sembollerinden olan Amerikan Başarı Rüya'sının post modern literatürde nasıl yer aldığı belirtilecektir.
Özet (Çeviri)
A duality-based epistemology raises human to a more specific status by separating it from the universe and, takes it to the top of nature hierarchically with the Cartesian thought. The place of the human in nature will be examined in Upton Sinclair's The Jungle and Oil! and Barbara Kingsolver's Prodigal Summer and Flight Behavior. It will be examined in the light of postmodernism how these two authors discuss the subjects such as ecological equilibrium, deep ecology, environmental concern, ecofeminism, capitalism, and socialism in their works. In the early ages of literature, in his work The State, Plato argues that the world of thought proceeded from the cave civilization and it is still defended as a quite logical theory in the conditions of the 21st century. In the Middle Ages, Thomas More refused to follow this cave civilization, so-called having blinders on the desires, by creating a utopian world in which people have everything they want. It is the society itself making them worthless and excluded just as what constitutes all sociological values is the individuals of the society. By the quotations from works by different authors, it will be supported how the religion is exploited and how the women's rights are abused. It will be discussed in detail how postmodernism is reflected in literature and social life and how it differs from modern society. It will be implied how“The American Dream”, one of the greatest symbols of capitalism, is placed in the postmodern literature.