Non dipper hipertansiyon ile Vitamin D reseptör gen polimorfizmi arasındaki ilişki
The relationship between Non dipper hypertension and Vitamin D receptor gene polymorphism
  1. Tez No: 580628
  2. Yazar: ELİF ATAGÜL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SILAN, PROF. DR. ÖZTÜRK ÖZDEMİR, YRD. DOÇ. DR. SİNEM YALÇINTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Normal popülasyonda kan basıncı gündüz en yüksek değerlerde seyretmekte ve gece en düşük değerlere ulaşmaktadır. AKBT ile belirlenen bu ritim ile hastalar dipper ve non-dipper HT olarak iki sınıfa ayrılmıştır. Biz bu çalışmamızda 24 saatlik ambulatuar kan basıncı takibi sonuçlarına göre Non-dipper ve dipper hipertansiyona sahip olan hastalarımızın vitamin D seviyeleri ve vitamin D gen Cdx2 polimorfizmi bakımından anlamlı fark olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Hipertansiyon tanısı alan 33 kişinin AKMI yapılarak 14 Non-dipper hipertansiyona sahip olan ve 19 dipper hipertansiyona sahip olanlar olmak üzere ayrılmıştır. 9 Non-dipper ve 8 dipper normotensif kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Retrospektif olarak hasta ve gönüllülerin vitamin D seviyeleri incelenmiştir. Tüm hastaların DNA izolasyonu yapıldı. Real Time PCR yöntemiyle vitamin D reseptör geni CDX2 polimorfizmi bakımından tüm hastaların genotiplendirilmesi yapılarak gruplar arasında farklılıklar incelendi. Çalışmaya katılan hastaların ortalama 25-Hidroksi vitamin D düzeyleri 18,9 ± 10,7 idi. Non-dipper hipertansiyon hastalarının vitamin D düzeylerinin 26,13 ± 8,98 iken dipper hipertansiyon hastalarının 24,96 ± 10,72 aralarında istatistiksel anlamlı fark yoktur. (p=0,778) D vitamini Cdx2 polimorfizmi olan (GA veya AA) hastaların %88,2 si (n=15) hipertansiyon hastası iken genetik polimorfizmi olmayan (GG) hastaların %51,5 i (n=17) hipertansiyon hastası idi. Hipertansiyon varlığı ile Cdx2 polimorfizmi birlikteliği istatistiksel olarak anlamlıydı. (p=0,010) Çalışmaya katılan hastaların ortalama 25-hidroksi vitamin D düzeyleri düşüktür. Non-dipper ve dipper hipertansiyon hastalarının vitamin D seviyeleri arasında istatiksel bir anlamlı fark yoktur. Vaka sayımız az olmasına rağmen Cdx2 polimorfizmi özellikle Nondipper HT için anlamlı bir risk faktörü olarak görülmektedir. Heterozigot veya mutant Cdx2 polimorfizme sahip olan hastaların hipertansiyon tanıları daha fazladır. Hipertansiyon ile vitamin D polimorfizmleri arasındaki ilişkinin daha iyi aydınlatılabilmesi için daha fazla hasta sayısı içeren daha kapsamlı çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In normal population, blood pressure is highest in daytime and reaches the lowest values in the night. With this rhythm determined by ABPT, patients were divided into two classes as dipper and non-dipper HT. In this study, we aimed to investigate the vitamin D levels of patients with non-dipper and dipper hypertension according to the results of 24-hour ambulatory blood pressure monitoring and to determine whether there is a significant difference in vitamin D gene polymorphism. 33 Hypertension diagnosed made by AKM 14 Non-dipper having hypertension and dipper 19 is reserved as having hypertension. 9 Non-dipper and 8 dipper control groups were included in the study. Retrospectively, vitamin D levels of patients and volunteers were investigated. All patients underwent DNA isolation. The genotyping of all patients in terms of vitamin D receptor gene polymorphism was analyzed by Real Time PCR. The mean 25-Hydroxy vitamin D levels of the patients were 18.9 ± 10.7. Vitamin D levels of non-dipper hypertension patients were 26,13 ± 8,98 and 24,96 ± 10,72 for dipper hypertension patients. There is no statistically significant difference between them. (P = 0.778) While 88.2% (n = 15) of patients with Cdx2 polymorphism had hypertension, 51.5% (n = 17) of patients without genetic polymorphism had hypertension. The association of Cdx2 polymorphism with hypertension was statistically significant. (P = 0.010) The mean 25-hydroxy vitamin D levels of the patients were low. There was no statistically significant difference between the vitamin D levels of non-dipper and dipper hypertension patients. Although the number of cases is small, Cdx2 polymorphism is seen as a significant risk factor especially for Nondipper HT. Patients with Heterezigot or mutant Cdx2 polymorphism are more likely to have hypertension. In order to better clarify the relationship between hypertension and vitamin D polymorphisms, more comprehensive studies including more patients are required.