Non-dipper hipertansiyon fenomeni ile mikrovolt T dalga alternansı ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the phenomenon of non-dipper hypertension and microvolt T wave alternance
- Tez No: 775539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN YILDIRIM, UZMAN ÖZGÜR SÜRGİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Avcı, Y. Non-dipper hipertansiyon fenomeni ile mikrovolt T dalga alternansı ilişkisinin değerlendirilmesi. İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kardiyoloji Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, İstanbul, 2013. Normal populasyonda ortalama gece kan basıncı ortalama gündüz kan basıncından %10-20 daha düşük seyreder; ki bu dipper hipertansiyon (DHT) paterni olarak bilinir. Gece ortalama kan basıncı düşüşünün %10 dan az olması non-dipper hipertansiyon (NDHT) fenomeni olarak adlandırılır. Nondipper paterni; hedef organ hasarı, kardiyovasküler olay sıklığı, inme ve renal yetmezlik için bir prediktör sayılabilir. Mikrovolt T dalga alternansı (MTWA) ST segmenti ve T dalgasında atımdan atıma amplitüt, şekil ve zamanlama farklılıkları olarak ifade edilir. MTWA'nın ani kardiyak ölüm ve hayatı tehdit eden malign ventriküler aritmileri tahmin etmede faydalı olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Bu çalışmalar malign ventriküler aritmiler için yüksek riskli hasta grupları olan; sol ventrikül fonksiyon bozukluğu, konjestif kalp yetmezliği, iskemik kardiyomyopati, arteryel hipertansiyon ve sol ventrikül hipertrofisine sahip hasta gruplarını içermektedir. Bizim bu gözlemsel vaka-kontrol çalışmamızın amacı normotansif grupta ve dipper/non-dipper sirkadien kan basıncı ritmi sergileyen hipertansiyon hasta grubunda MTWA'nın ölçülmesi ve non-dipper fenomeni ile MTWA ilişkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 38 ile 58 yaş aralığında olan sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu korunmuş toplam 181 kişi değerlendirildi. Hipertansiyon grubu 118 hipertansiyon hastasından ve kontrol grubu 63 (ortalama yaş 46± 8;34 erkek %54) sağlıklı gönüllüden oluşturuldu. Hipertansiyon hastaları 24 saatlik ambulatuar kan basıncı monitörizasyonuna göre, dipper hipertansiyon hastaları 61 hasta (ortalama yaş 46±6; 32 erkek %52.5), non-dipper hipertansiyon hastaları 57 hasta (ortalama yaş 48±10;36 erkek %63.2) şeklinde iki gruba ayrıldı. Bütün katılımcılara fizik muayene, laboratuar çalışması, 24 saatlik kan basıncı takibi, konvansiyonel ekokardiyografi ve doku doppler görüntüleme uygulandı. Hastaların tümünün MTWA değerleri treadmill koşu bandı vasıtasıyla zaman odaklı MMA analizi kullanılarak hesaplandı. Yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi ,sigara içimi, ilaç kullanımı ve biyokimyasal parametreler açısından gruplar arasında fark yoktu. MTWA pozitifliği tüm gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
Avcı, Y. Non-dipper hipertansiyon fenomeni ile mikrovolt T dalga alternansı ilişkisinin değerlendirilmesi. İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kardiyoloji Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, İstanbul, 2013. In normal population average night-time BP exhibits 10–20% drop than their average daytime BP, that is the phenomenon known as the dipping pattern. And the nocturnal decline in BP of less than 10% of the daytime value has been termed as non-dipper. Furthermore this non-dipper pattern of BP is predictor of target organ damage, adverse cardiovascular event, stroke, and renal failure . Microvolt T-wave alternance (MTWA) is defined as beat-to-beat changes in shape, amplitude, or timing of ST segments and T waves. The usefulness of exercise-induced MTWA in predicting sudden cardiac death and life-threatening malign ventricular arrhythmias in high-risk patients such as congestive heart failure, ischemic cardiomyopathy, and arterial hypertension and left ventricular hypertrophy has been investigated in several studies. The aim of the present observational case-control study was to evaluate MTWA in normotensive and hypertensive individuals with either non-dipper-type or dipper-type circadian rhythm of BP. The study group was consisted of total 181 patients. 118 hypertensive patients and 63 normotensive healthy volunteers [mean age 46±8;34 males (54%) ]. The patients with hypertension were divided into two groups based on their results of 24 hours ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) 61 patients with dipper hypertension (DHT) [mean age 46±6;32 males(52,5%)], 57 patients with non-dipper hypertension (NDHT) [mean age 48±10; 36 males (63,2%)]. Physical examination, laboratory work-up, 24-hour ABPM, conventional echocardiography and tissue Doppler imaging were performed to all participants. The MTWAs of all patients were analyzed using the timedomain modified moving average method by means of a treadmill exercise stress test. Age, sex, body mass index, smoking, drug utilization and biochemical parameters were not statistically different among the groups. MTWA positivity was statistically significant diffrerent between all groups. IVS, PW, LVMI were lower in normotensif group compared to DHT and NDHT group.