Farklı sosyo-kültürel yapılardan gelmiş evli bireylerin aile değerleri ve aile bütünlük duygusu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relationship between family values and sense of family integrity of married individuals who come from different sociocultural backgrounds
  1. Tez No: 580678
  2. Yazar: ELİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı sosyo-kültürel yapılardan gelmiş evli bireylerin aile değerleri ve aile bütünlük duygusunun bazı değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek, farklı sosyo-kültürel yapılardan gelmiş evli bireylerin aile değerleri ve aile bütünlük duygusu arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemek, ayrıca farklı sosyo-kültürel yapılardan gelmiş evli bireylerin aile değerlerinin, onların aile bütünlük duygusu üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmanın evrenini İstanbul İli Küçükçekmece İlçesinde görev yapan 1384 ortaokul öğretmeni, örneklemi ise Küçükçekmece İlçesinde görev yapan, çalışmaya katılmaya gönüllü evli ve öğretmen bireyler arasından uygun örneklem yöntemine göre belirlenen 671 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan 671 katılımcının %72'si kadın, %28'i erkektir. Katılımcıların %54,2'si 35 yaş altı, %32,3'ü 35-44 yaş aralığında, %13,4'ü 45 yaş ve üzerindedir. Katılımcıların %90,6'sı kamu, %9,4'ü özel kurumda görev yapmaktadır. Katılımcıların %6,6'sı ön lisans, %81,4'ü lisans, %12,4'ü lisansüstü düzeyde öğrenim görmüştür Çalışmada veri toplama aracı olarak; aile değerlerini ölçmek için 'Aile Değerleri Ölçeği', aile bütünlük duygusunu ölçmek için 'Aile Bütünlük (Tutarlılık) Duygusu Ölçeği' ve demografik özellikler için ise oluşturulan 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 15.0 paket programı kullanılmış, katılımcıların demografik özellikleri ve ölçeklerden elde edilen veriler ile ilgili çözümlemeler için bağımsız iki örneklem t-testi, Anova, LSD Post Hoc testi, Pearson Korelasyon analizleri ve Çoklu Regresyon Analizleri yapılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler analiz edilmiş ve sonuç olarak örneklemin“Aile Değerleri”ile“Aile Bütünlük Duygusu”ölçek puanları arasında korelasyonel olarak pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Aile Değerleri Ölçeğinin cinselliğe bakış, farklı yaklaşımlar ve sosyo-ekonomik değer alt boyutları ile aile bütünlüğü arasındaki ilişki negatif yönlü ve anlamlı; diğer alt boyutlar ile arasındaki ilişki pozitif yönlü ve anlamlıdır. Aynı zamanda aile değerleri ile aile bütünlüğü arasındaki ilişkiyi gösteren modelin uygun olduğu görülmektedir. Aile değerleri, aile bütünlüğü değişkenindeki toplam varyansın yaklaşık %11'ini açıklamaktadır. Regresyon katsayısının anlamlılığına ilişkin t testi sonucu incelendiğinde akraba ilişkileri ve duygusal bağ değişkenlerinin aile bütünlüğü üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkiye sahip olduğu; sosyo-ekonomik değer değişkeninin aile bütünlüğü üzerinde negatif yönlü ve anlamlı etkiye sahip olduğu; diğer değişkenlerin anlamlı etkiye sahip olmadıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether the family values and sense of family integrity of married individuals from different socio-cultural structures differ according to some variables, to examine whether there is a significant relationship between family values and sense of family integrity of married individuals from different socio-cultural structures and also to study the effect of family values of married individuals who come from different socio-cultural structures on their sense of family integrity. The target population of the study consists of 1384 secondary school teachers who work in Küçükçekmece District of Istanbul and the sample of the study consists of 671 teachers who were selected among the married and voluntary teachers who work in Küçükçekmece District according to convenience sampling method. 72% of 671 participants of the study are female while 28% of them are male. 54,2% of the participants are below the age of 35, 32,3% of them are between the ages of 35-44, 13,4% of them are at and above the age of 45. 90,6% of the participants work in state schools while 9,4% work in private schools. 6,6% of the participants have associate degrees, 81,4% have undergraduate degrees and 12,4% have graduate degrees. In the study, as data collection tool, 'Family Values Scale“ was used to measure family values; 'Sense of Family Integrity (Consistency) Scale”to measure sense of family integrity and 'Personal Information Form' for demographic characteristics. SPSS 15.0 package program was used to analyze the data, two independent samples t-test, Anova, LSD Post Hoc test, Pearson Correlation analysis and Multiple Regression Analysis were used for the analysis of the data obtained from the scales and for the demographic characteristics of the participants. The data obtained from the scales were analyzed and as a result, a positive and significant correlation was found between the“Family Values”and“Family Integrity”scale scores of the sample. The relationship between sexual approach, different approaches, socio-economic value sub-dimensions and family integrity of Family Values Scale is negative and significant; the relationship with other sub-dimensions is positive and significant. At the same time, the model showing the relationship between family values and family integrity seems to be appropriate. Family values explain about 11% of the total variance in the family integrity variable. When the t-test related to the significance of the regression coefficient was examined, it was observed that relative relationships and emotional tie variables has a positive and significant effect on family integrity; socio-economic value variable has a negative and significant effect on family integrity; other variables do not have significant effect.