The role of anxiety, depression, and mindfulness in predicting college adjustment
Üniversiteye uyumda kaygı, depresyon ve bilinçli farkındalığın rolü
  1. Tez No: 580682
  2. Yazar: FUAT CAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL AKMEHMET ŞEKERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı kaygı, depresyon, bilinçli farkındalık (kendindelik), ve üniversite uyumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırmanın tasarımı olarak nicel araştırma metodu kullanılmıştır. Örneklem 358 üniversite öğrencisinden oluşmuş ve Demografik Bilgi Formu, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Üniversite Yaşamı Ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Ölçüt değişkeni olarak üniversite uyum düzeyini ve yordayıcı değişkenler olarak depresyon, anksiyete, bilinçli farkındalık düzeylerini içeren iki adet çoklu regresyon modeli kullanılmıştır. Analizler sonucunda istatistiksel olarak anlamlı korelasyon ilişkileri bulunmuştur. Üniversite uyumunun, bilinçli farkındalık ile pozitif, kaygı ve depresyon ile ise negatif olarak ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Regresyon modeline göre, depresyon üniversite uyum düzeyinin en iyi yordayıcısı olmaktadır; bunu sırasıyla kaygı ve farkındalık izlemektedir. Bu regresyon modeli üniversiteye uyumdaki varyansın %53'sini açıklayabilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between anxiety, depression, mindfulness, and college adjustment. A quantitative research methodology was utilized as the design of this study. The sample consisted of 358 university students, and the data were collected using a Demographic Information Form, the Depression Anxiety Stress Scale, the Mindful Attention Awareness Scale, and the University Life Scale. A multiple linear regression model was used that included college adjustment levels as the criterion variable and depression, anxiety, and mindfulness levels as predictor variables. As a result of the analyses, significant correlational relationships were found. College adjustment was positively correlated with mindfulness and negatively correlated with anxiety and depression. According to the regression model, depression was the best predictor of the college adjustment levels, followed by anxiety and mindfulness, respectively. The regression model explained 53% of the variance in college adjustment.