Patates ve kuru soğan depolama ilkeleri
Storage principles in potato and dry onion
- Tez No: 58072
- Danışmanlar: PROF. DR. E. ÜMİT TURGUTALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET İnsan beslenmesinde yıl boyunca gereksinim duyulan sebzeler arasında patates ve kuru soğanın yeri önemlidir. Belirli bir mevsimde hasat edilen patates ve kuru soğan, hasattan sonra birçok etmenin etkisi ile hasat zamanındaki tazeliğini koruyamamaktadır. Sebzelerin nitelikleri ve besin değerleri kaybolmadan korunmaları ve depolanmaları önemli bir sorun oluşturmaktadır. Gerektiği gibi planlanmış ve yapılmış depolarda etkili bir depolama ile patates ve kuru soğanın besin değeri ve nitelikleri korunarak yıl boyunca bu sebzelerden yararlanma olanağı sağlanabilir. Patates ve kuru soğanın uygun koşullara sahip depolarda depolanmasının tüketici ve üretici yönünden bir çok yararları bulunmaktadır. Depolama ile hasat mevsiminde tüketilemeyen üretim fazlası değerlendirilir. Ürün fazlalığı nedeniyle bu sebzelerin hasat zamanında düşük fiyatla satılması önlenerek üreticilerin daha fazla gelir elde etmeleri sağlanır ve yıl boyunca tüketicilerin uygun fiyatlarla patates bulabilmesi gerçekleştirilir. Üretim ve pazarlama işletmelerinin işgücü kullanımı etkinlesin Bu çalışmada patates ve kuru soğan depolama koşullan üzerinde durulmuştur. Patates ve kuru soğan depolanmasında sıcaklık, bağıl nem, havalandırma ve ışık iç çevre koşullarını oluşturmaktadır. Patates ve kuru soğan depolarında temel ilke bu sebzeleri düşük sıcaklığa ve yüksek bağıl neme sahip depolarda saklamaktır. Yapılacak olan deponun yeri, tipi, büyüklüğü, temel zemini, taban döşemesi, depo duvarı ve çatısı, soğutma tekniği depo planlamasının ana unsurlarını oluşturmaktadır. Patates ve kuru soğan depolarında uygulanan depolar genel olarak basit depolar, doğal havalandırmalı depolar ve mekanik havalandırmalı depolar olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. Depolamada en iyi sonuç çevre koşullarını kararlı bir düzeyde tutan ve donmayı önleyen iyi yalıtılmış yapılardan sağlanır. Depoların planlanmasında depo hacminin belirlenmesi,yalıtım ve duvarlara gelen yükün hesaplanması büyük önem taşır. Bununla birlikte mekanik soğutucuların bulunduğu depoların planlanmasında soğutma yükünün saptanması ve soğutma tesisinin özelliklerinin belirlenmesi gerekir. Tarım işletmelerinde sebzelerin depolanması, son zamanlarda oldukça önem kazanmıştır. Bu çalışmada patates ve kuru soğan depolanmasında depolama kriterlerini ortaya koyarak yöre için uygun koşulları sağlayabilen 100 tonluk patates ve 60 tonluk kuru soğan deposu plan örnekleri verilmiştir. ıı ı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Potatoes and onions are of special importance among the vegetables consumed and food stuff throughout the year. Potatoes and onions harvested in a certain period can not maintain their freshness of harvest during post-harvest period due to a number of factors. Preservation and storage of the vegetables without diminishing their quality and food value cause important problems. Properly planned and built storage buildings can provide conditions for effective and healty preservation of potatoes and onions. Preservation of potatoes and onions in store houses in proper conditions has numerous advantages for producer and consumer. With storage excess production that can not be consumed may effectively be utilized. By preventing to sell the product with a lower cost due to the excess of production, the farmers can get more profit and the consumer can find potatoes and onions with a lower cost during the year. Therefore, effective labour use of production and marketing enterprises will be achived. This study focused on storage conditions for potatoes and onions in potato and onion storage temperature, relative humidity, ventilation and light are internal environmental factors. Basic principle for potato and onion storage is to maintain these vegetables in store house at low temperature and high relative humudity. Location, type, size, base, bottom structure, walls and roof are the main structures of a store house to be built. Storage methods are classified into three groups as simple naturally ventilated, mechanically ventilated and both naturally and mechanically ventilated store houses. The best results are generally obtained from building that maintains environmental conditions at relatively constant levels and that is properly isolated to prevent frosting. Determination of storage volume, isolation and calculation of the load acting to walls, are of importance for store house planning. However, calculation of cooling load and determination of the properties of cooling load and determination of the properties of cooling structure must be considered in planning of store house where mechanical cooling system to be used. In agricultural enterprises storage of vegetables gains more and more importance. In this study, by determining of the storage criteria of potatoes and onions, which provide the proper local conditions, the two plan samples of the capacity of 100 tons for potatoes and 60 tons for onions are given. IV